Češi vnímají koupi vlastního bydlení jako nedostupnou, přesto se svého snu nevzdávají

Autoři | Foto Pixabay

Vlastní bydlení je stále pro většinu Čechů životní metou, i když jeho dostupnost vnímají jako čím dál problematičtější. Podle Indexu budoucnosti bydlení od skupiny KB osm z deseti lidí považuje koupi vlastního bytu či domu za nedostupnou, přesto se svého snu nehodlají vzdát.

Nedostupné bydlení jako realita, úspory jako řešení

Index budoucnosti bydlení 2025 dosáhl hodnoty 51 bodů ze 100, což naznačuje mírný optimismus. I když většina Čechů očekává další růst cen nemovitostí a 80 % z nich vnímá současnou situaci jako bariéru k vlastnímu bydlení, mnozí aktivně hledají způsoby, jak se k němu přiblížit. Polovina lidí si na bydlení spoří pravidelně a kromě spoření Češi využívají také úvěry, nejčastěji pak hypotéku (40 %). Přestože současná generace Z vnímá dostupnost bydlení ještě skeptičtěji (její indexová hodnota činí 46 bodů), mladí lidé více spoléhají na dlouhodobé spoření, byť v menších částkách.

„Otázku, kde a jak budeme bydlet, řeší každý – ať už jde o pořízení vlastního bydlení, jeho financování, modernizaci, nebo úsporu energií. Bydlení se však dynamicky mění a je klíčové rozumět tomu, kam se trh ubírá. Proto přicházíme s Indexem budoucnosti bydlení, který nám umožňuje každoročně sledovat trendy a analyzovat vývoj v nejzásadnějších oblastech,“ uvedl v tiskové zprávě Michael Pupala, generální ředitel Modré pyramidy.

KOMENTÁŘ: Co můžeme udělat pro zlepšení dostupnosti vlastnického bydlení v ČR?

Z nejrůznějších statistik vyplývá, že má Česko jedno z nejméně dostupných bydlení v Evropě. V Praze je ke koupi průměrného bytu o velikosti 70 m2 a dispozici 3+kk potřeba až 13 průměrných čistých ročních mezd. Proč tedy tento počet mezd v ČR za...

Zdroj dat: Index budoucnosti bydlení od skupiny KB

Jedním z významných trendů v oblasti bydlení je rostoucí důraz na udržitelnost. Tři čtvrtiny těch, kteří plánují koupi nebo rekonstrukci, zvažují investici do udržitelného bydlení a téměř polovina je ochotna si za něj připlatit. Nejčastěji se jedná o investice do zateplení, solárních panelů či chytrých technologií snižujících spotřebu energií. Generace Z jde v tomto směru ještě dál – 77 % mladých plánuje ekologická opatření a aktivně se zajímá o dotační programy.

Modernizace bydlení není jen otázkou ekologie, ale i komfortu. Chytré domácnosti s automatizovanými systémy vytápění, osvětlení nebo bezpečnosti se pomalu stávají standardem. Ačkoli dnes tyto technologie využívá jen 18 % domácností, do budoucna očekává jejich rozšíření 70 % Čechů. Nejvíce tento trend rezonuje opět mezi mladými – každý třetí zástupce generace Z plánuje integraci smart řešení do svého budoucího bydlení.

KOMENTÁŘ: Neplatiči ohrožují družstevní bydlení: Jaká jsou řešení?

Česko trápí nedostupné bydlení. Družstevní bydlení je jednou z variant, jak tento problém řešit. Čelí však řadě legislativních nedostatků, na které jako Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD) dlouhodobě upozorňuje. Tyto nedostatky...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky bydlení, domov, technologie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.