KOMENTÁŘ: Neplatiči ohrožují družstevní bydlení: Jaká jsou řešení?

Autoři | Foto Pixabay

Česko trápí nedostupné bydlení. Družstevní bydlení je jednou z variant, jak tento problém řešit. Čelí však řadě legislativních nedostatků, na které jako Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD) dlouhodobě upozorňuje. Tyto nedostatky komplikují fungování bytových družstev a SVJ, zejména v oblasti vymáhání pohledávek a ochrany práv řádných členů družstva.

Autor je předseda Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD)

Jedním z klíčových problémů je obtížná a zdlouhavá vymahatelnost dluhů na úhradách spojených s bydlením. Podle posledního zjištění dosáhla dlužná částka neplatících sousedů přes 170 milionů korun. Aktuální právní úprava neposkytuje družstvům dostatečné nástroje k rychlému a efektivnímu řešení případů neplatičů. 

Podle studie Centra tržních a ekonomických analýz (CETA) 87 % bytových družstevníků považuje za problém současné situace postavení bytového družstva jakožto věřitele při vymáhání pohledávek.

Jistotu nemají ani velká družstva

Abych uvedl konkrétní příklad. Ze studie CETA můžeme uvést výpočet jaký problém mohou neplatiči způsobit i velkým bytovým družstvům, která hospodaří s milionovými rozpočty. Pokud člen družstva nehradí měsíční zálohy, dochází ke kumulaci dluhů, které mohou dosáhnout vysokých částek. Například již po jednom roce činí záporná bilance 53 232 Kč (celkem) = 426 Kč/člen, po dvou letech už 108 274 Kč (celkem) = 866 Kč/člen a po třech letech dokonce 165 187 Kč (celkem) = 1 321 Kč/člen.

Situace se dále komplikuje při vymáhání dluhu, kdy k neuhrazeným zálohám přibývají další náklady, jako jsou náklady na vystěhování nebo na soudní řízení. V extrémním případě s výplatou vypořádacího podílu může celkový dluh dosáhnout více než tří milionů korun.

Zdroj: Studie CETA

Tato čísla ukazují, že i přes zdánlivě robustní finanční zázemí mohou nezodpovědní členové výrazně narušit stabilitu fondu oprav a ohrozit ekonomickou udržitelnost družstevního bydlení. U menších družstev jsou tyto problémy pak ještě znatelnější.

Dalším zásadním problémem je vyklízení bytových jednotek v případě neplatičů. Proces je administrativně náročný a často trvá několik let, během nichž se dluhy prohlubují. To znamená, že družstvo či SVJ musí dlouhodobě hradit náklady na služby za dlužníky, a to je nespravedlivé vůči ostatním členům.

Apelujeme proto na zákonodárce, aby v rámci připravovaných změn legislativy došlo k posílení práv družstev i SVJ při ochraně před neplatiči. Zejména je třeba zrychlit a zefektivnit vymáhání dluhů, usnadnit proces vyklízení bytů a zajistit možnost včasného zásahu před narůstáním pohledávek do neúnosné výše. Alespoň částečným řešením by mohla být změna postavení bytových družstev jako věřitele.

SČMBD je připraven spolupracovat s příslušnými institucemi na hledání řešení, která posílí právní jistotu v oblasti družstevního bydlení a posílí tak postavení družstevního bydlení na trhu.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky bydlení, družstvo, bytové družstvo, pohledávka, Centrum ekonomických a tržních analýz

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.