Nový generální ředitel EDF chce prioritizovat projekty ve Francii

Autoři | Foto Wikimedia Commons, Steve F

Francouzským státem vlastněná energetická společnost EDF má od tohoto týdne nového CEO, kterým je Bernard Fontany. Jeho jmenování předcházelo schválení ve francouzském parlamentu, kde ve svém vystoupení před zákonodárci zdůraznil, že jeho prioritami bude rozvoj domácích jaderných projektů a zajištění levné a stabilní elektřiny pro francouzský průmysl. Informovala o tom agentura Reuters.

Fontana, který dosud vedl jadernou firmu Framatome (dceřinou společnost EDF), byl do funkce nominován letos v březnu. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona se rozhodla vyměnit dosavadního šéfa Luca Rémonta kvůli neshodám ohledně budoucího směřování firmy, zejména při jednáních o cenách a výstavbě nových jaderných reaktorů.

Hlavním úkolem pro Fontanu bude dojednat dlouhodobé smlouvy o dodávkách elektřiny pro velké průmyslové podniky, kde dosavadní vedení neuspělo. Tyto dohody jsou zásadní pro zajištění konkurenceschopnosti energeticky náročných odvětví, která čelí tlaku vysokých cen energií a silné mezinárodní konkurenci – především z Číny.

Fontana uvedl, že chce uzavřít smlouvy na dodávky až 40 terawatthodin elektřiny ročně a navýšit celkovou výrobu z jaderných elektráren na 400 TWh ročně do roku 2030 (oproti současným 360 TWh). Upozornil, že je třeba rychle jednat, aby firmy měly reálnou šanci na výhodné podmínky.

Zaměření na domácí projekty a revize zahraničních závazků

Francie dnes pokrývá přibližně 70 % své spotřeby elektřiny z jádra a v loňském roce dokonce dosáhla rekordního exportního přebytku. EDF má před sebou ambiciózní plán výstavby šesti nových reaktorů, které mají nahradit stárnoucí flotilu. Tento projekt podporuje přímo prezident Macron.

Fontana uvedl, že bude klást důraz především na domácí projekty: „Je třeba upřednostnit investice ve Francii a zároveň pečlivě zvažovat návratnost zahraničních závazků,“ řekl poslancům. EDF v současnosti staví jaderné bloky i v Británii (Hinkley Point C a Sizewell C), ale podle nového vedení bude nutné více zacílit na domácí energetickou bezpečnost a soběstačnost. Společnost se ucházela také o dukovanský tendr, kde však neuspěla. Francouzská společnost podala žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který považoval výběrové řízení za správné, a kvůli této žalobě krajský soud v Brně pozastavil podpis smlouvy mezi EDU II a vybraným dodavatelem KHNP. Psali jsme o tématu zde.

Fontana, 64letý manažer se zkušenostmi z energeticky náročných firem jako Arcelor Mittal či Holcim, přichází do čela EDF v době, kdy evropská energetika čelí zásadní transformaci. Má tak před sebou nejen technické, ale i politické výzvy.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Électricité de France, projekt, Fontana, elektřina, Emmanuel Macron, Francie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.