Podpis smlouvy na stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech bude muset počkat. Brněnský soud dnes předběžným opatřením podpis mezi společností Elektrárna Dukovany II (EDU II) a vítězem tendru korejskou KHNP, který byl naplánován na středu, zablokoval.
Soud o vydání opatření informoval na svém webu. Francouzská společnost EDF podala žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který považoval výběrové řízení za správné. Do doby, než bude o žalobě rozhodnuto, je zakázáno uzavřít smlouvu.
„Krajský soud odůvodnil své předběžné opatření vážnou újmou, která hrozí žalobci (Électricité de France). Podstatné je, že pokud by došlo k uzavření smlouvy, ztratil by francouzský uchazeč nenávratně možnost získat veřejnou zakázku, a to i kdyby mu soud dal v soudním sporu za pravdu. Žalovaný (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) by totiž i v takovém případě řízení jednoduše zastavil a nezabýval by se tím, zda zadavatel (Elektrárna Dukovany II) postupoval při zadání veřejné zakázky v souladu se zákonem,“ stojí v odůvodnění soudu.
„Rozhodnutí nezávislého soudu bereme na vědomí. Jsme přesvědčeni, že proces vyhodnocení nabídek proběhl korektně a podle platných zákonů. Při výběru dodavatele byl klíčový dostatek cenově přijatelné elektřiny pro občany i firmy a také nejlepší garance. Věřím, že si je soud vědom všech souvislostí a rizik a rozhodne rychle," uvedl na sociálních sítích premiér Petr Fiala (ODS). K rozhodnutí se vyjádřil také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN): „Rozhodnutí nezávislého soudu beru na vědomí a respektuji. Jsem přesvědčen, že proces vyhodnocení nabídek proběhl transparentně a v souladu se zákonem. Věřím, že si je soud vědom významu projektu pro energetickou bezpečnost Česka a rozhodne rychle. Opakovaně jsem měl možnost přesvědčit se o tom, že nabídka KHNP byla nejlepší ve všech ohledech.“
Společnost EDU II ve svém dopoledním prohlášení obhajovala rozhodnutí v tendru: „Trváme na tom, že nabídka KHNP je pro Českou republiku ve všech parametrech výhodnější, než nabídka předložená EdF." Zároveň je patrné, že takové rozhodnutí soudu společnost nečekala. „Soud podle zákona předběžné opatření nařídí pouze tehdy, pokud veřejný zájem na plnění veřejné zakázky nepřevažuje nad zájmem účastníka řízení na zabránění takovému plnění. Jsme přesvědčeni, že v tomto případě komerční zájem soukromé firmy rozhodně nepřevažuje nad veřejným zájmem zajistit dostatek elektřiny pro české občany a energetickou bezpečnost pro stát," uvedla společnost s tím, že rozhodnutí soudu samozřejmě bude respektovat, ať už bude jakékoliv.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám