Ekonomika eurozóny v minulém čtvrtletí rostla rychleji, než se očekávalo. Nicméně vyhlídky na další vývoj zůstávají kvůli řadě rizik stále nejasné. Kromě slabé spotřebitelské důvěry hrozí také dopady zvýšených celních tarifů v případě opětovného zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a narůstající obchodní napětí s Čínou. Informovala o tom agentura Reuters.
Podle údajů Eurostatu vzrostl hrubý domácí produkt 20 zemí používajících euro ve třetím čtvrtletí o 0,4 % oproti předchozímu čtvrtletí, čímž překonal očekávání analytiků, kteří předpokládali růst jen 0,2 %. Přesto však ekonomika vykazuje známky křehkosti – průmyslová výroba zůstává v recesi a spotřeba domácností vzrostla jen minimálně. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl HDP eurozóny o 0,9 %, což je zrychlení oproti předchozím 0,6 %, ale stále nedosahuje tempa růstu, které ekonomové považují za přirozené pro stabilní rozvoj bez krizí nebo potřeby podpůrných stimulů.
Pondělí, 14. října 2024, 07:30
Nejen Draghiho report, ale i řada dalších studií a expertů upozorňují na to, že evropské společnosti čelí mnoha výzvám, které jim podstatně brání v dosažení výšin svých amerických a čínských konkurentů. Přestože se v žebříčku 100 největších firem...
Největším překvapením bylo Německo, největší ekonomika eurozóny, kde růst dosáhl 0,2 % díky vyšší spotřebě veřejného i soukromého sektoru. Tento výsledek je lepší než predikce mnoha odborníků, kteří očekávali recesi vzhledem k problémům v rozsáhlém německém průmyslovém sektoru.
Odolnost vůči ekonomickému tlaku překvapivě ukázaly i Francie a Španělsko, celkové výsledky však naznačují, že eurozóna nadále zaostává za Spojenými státy, jejichž ekonomika se v posledních dekádách rozvíjela stabilněji. Tento rozdíl mezi eurozónou a Spojenými státy se navíc v posledních letech stále více prohlubuje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.