Nejen Draghiho report, ale i řada dalších studií a expertů upozorňují na to, že evropské společnosti čelí mnoha výzvám, které jim podstatně brání v dosažení výšin svých amerických a čínských konkurentů. Přestože se v žebříčku 100 největších firem dle tržní kapitalizace objevuje 10 evropských společností, 3 švýcarské a 5 britských, výrazně zaostávají za Spojenými státy, které mají v tomto žebříčku dokonce 62 zástupců.
Autor je Michael Fanta, Ph.D., hlavní analytik CETA – Centra ekonomických a tržních analýz, lektor a výzkumník na AAU – Anglo-American University in Prague
Mezi evropskými úspěšnými společnostmi najdeme například dánský Novo Nordisk, francouzský módní koncern LVMH či Hermès zaměřený na luxusní zboží, nizozemskou technologickou firmu ASML, německý SAP, nebo irského globálního konzultanta Accenture. Zásadní otázkou ale stále zůstává, proč evropské firmy nedosahují takového růstu jako jejich americké protějšky?
Nejčastěji zmiňovanou příčinou evropského vyklusávání vedle amerického sprintu je nedostatečná inovativní aktivita. Inovace, které by mohly způsobit průlom a výrazně posílit postavení evropských firem, jsou často zpomalovány přeregulovaným prostředím. Ne nadarmo pak můžeme často ve veřejném éteru slyšet názor že „USA inovují, Čína kopíruje a EU reguluje“. Z mého pohledu to ale není zdaleka všechno.
Data: companiesmarketcap.com
Dalším z palčivých problémů je fungování jednotného evropského trhu, který i přes veškeré urputné snahy o harmonizaci pravidel trpí rozdílným výkladem a implementací směrnic v jednotlivých členských státech. Tato fragmentace a nesoulad v regulatorních pravidlech ztěžuje pohodlné fungování firem napříč hranicemi a omezuje tak jejich růst a konkurenceschopnost. Americký jednotný trh funguje bez pochyby daleko lépe. Na druhou stranu je třeba si ale na rovinu přiznat, že kulturní rozdíly mezi evropskými státy jsou diametrálně odlišné od kulturních nesouladů mezi americkým severem a jihem, v čemž mají Spojené státy jistou výhodu.
Nicméně často opomíjenou zásadní překážkou je vůbec samotný způsob financování podnikání v EU. Společnosti vznikající ve Spojených státech se mohou opřít o skvěle fungující kulturu venture kapitálu a jednotný kapitálový trh. V Evropě zkrátka Wall Street nemáme. Řada začínajících inovativních firem je závislá na dotačních programech, které jsou ve své podstatě pomalé a nedostatečně agilní na podporu rychlého růstu a inovací. V podstatě absence jednotného kapitálového trhu v EU vede k tomu, že každá země operuje hlavně na své vlastní národní burze. V mnoha případech, kdy má pak evropská firma našlápnuto stát se globálním hráčem, raději odejde do USA, kde kapitálový trh funguje daleko lépe.
Abychom umožnili evropským firmám lépe růst a dosáhnout globální konkurenceschopnosti, musíme se zaměřit nejen na snížení byrokracie a zlepšení jednotného trhu, ale také hledat cesty jak zlepšit financování podnikání. Není tedy čas ztrácet se v diskuzích o přeregulovanosti EU, ale naopak hledat konkrétní řešení pro lepší financování vzniku a růstu evropských firem. Pouhé spoléhání se na dotace jistě nepřivede více evropských firem do první stovky globálních gigantů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.