Dnes, 11:51
Pavel Nedvěd zpátky v reprezentaci, tentokrát jako generální manažer áčka a jednadvacítky! Wow, zajásali fanoušci. Mají před očima, jak Grande Paolo dobyl v českém dresu titul vicemistra Evropy 1996 a na EURO v Portugalsku dokráčel do semifinále vyšperkované nejhezčím fotbalem na šampionátu. Příznivci doufají, že se tyhle časy s Nedvědovým návratem vrátí.
„Je to těžké, ale ne nemožné,“ prohodil Pavel Nedvěd na velkolepé party v rámci oslav stého výročí vzniku fotbalu v Dolních Chabrech.
Tam se potkal i se svým novým nejbližším podřízeným, hlavním reprezentačním koučem Ivanem Haškem. Ne v jednom týmu, protože Nedvěd se objevil v mužstvu světových hvězd a Hašek v celku československých legend, ale v útulném areálu se míjeli.
Právě na jejich spolupráci bude hodně závislé, jestli se česká reprezentace odpíchne z šedivého průměru opět k roli respektovaného lva, který bude nahánět strach i obrům, tedy Anglii, Německu, Španělsku nebo Francii.
Zatím o tom, jak si budou rozumět, mnoho nevíme. Oba absolvovali úvodní schůzky, které nechtěli komentovat.
„Omlouvám se, ale nemám svolení mluvit o reprezentaci,“ konstatoval Ivan Hašek. Nikdo nic nevypáčil ani z Nedvěda. Že nejsou na jedné fotbalové frekvenci, si rozebereme detailněji později.
Pátek, 27. června 2025, 12:20
Na jakém českém stadionu se v uplynulé sezóně odehrály ty nejkvalitnější zápasy? Jaký tým lákal nejvíce fanoušků? A jakou kvalitu mohou fanoušci na jednotlivých stadionech vidět? To vše je předmětem nové analýzy pod hlavičkou Liberálního institutu,...
Teď se posuneme časem o rok a půl zpět. Tehdy byl Ivan Hašek vybrán za nástupce Jaroslava Šilhavého k prvnímu týmu v zemi a moci si přál, aby se úlohy reprezentačního manažera zhostil právě Nedvěd.
Oba spolu jednali a Hašek propadl dojmu, že rodák ze Skalné nabídku bere. Jenže ten na poslední chvíli otočil.
„Několikrát jsme spolu seděli. Byl jsem přesvědčený, že do toho jde, že jsme na stejně vlně,“ komentoval to Hašek. Pak dodal: „Ale jak ho znám, je perfekcionalista,“
Nedvěd svůj krok tehdy odůvodnil, že ještě není správná doba pro jeho come back do českého fotbalu. Proč nyní ta doba nastala?
Zaprvé se obměnilo vedení FAČR. Na Strahově už nevládne úředník Petr Fousek, ale do jeho křesla se vyšplhal David Trunda. Důležité je vědět, kdo mu k tomu vydatně pomohl. Byla to pražská Slavia pod velením Jaroslava Tvrdíka. Ten společně s bossem plzeňské Viktorie Adolfem Šádkem vedl boj za Trundovo zvolení. Mimo jiné kvůli obavě, aby nevyhrál sparťanský kandidát Rudolf Blažek. Nezapomeňme, že jde o moc.
Jaroslav Tvrdík je dlouhodobým obdivovatelem Pavla Nedvěda. Když ten podal v Juventusu rezignaci kvůli kauze údajné manipulace s hráčskými platy, ihned ho slávistický vůdce vábil do Edenu. Už předtím byli součástí prezidentské výpravy Miloše Zemana do Číny, na které se držitel Zlatého míče France Footballu stal tváří tamní Superligy. Neskončilo to slavně, ale vzájemná vazba Tvrdík-Nedvěd přetrvala. Také zásluhou třetího do party agenta Jiřího Müllera, jehož služeb využívá Nedvěd i Tvrdík.
Tyhle skutečnosti byly významným faktorem toho, že tentokrát Grande Paolo neřekl lasu ze strahovské fotbalové centrály ne.
Druhým důvodem byly velké pravomoci, které nový generální manažer reprezentací od asociace obdržel.
Má pod palcem nejen dva nejvýše postavené národní týmy, ale může zasahovat do celé reprezentační pyramidy.
„Výkonný výbor může schvalovat například můj návrh na odvolání trenéra. Toto bude pod mojí kompetencí, mám veškerou podporu pana předsedy i výkonného výboru,“ zdůraznil Pavel Nedvěd po uvedení do funkce.
Měl by se Ivan Hašek teď bát o místo? Ano!
Hodně o tom napověděla schůzka Nedvěda a Haška, na které nechyběli ani Zdeněk Grygera a Adolf Šádek. Pitval se výbuch 1:5 v Chorvatsku.
„Byly body, na kterých se Pavel s Ivanem shodli a pak body, na které měl každý jiný pohled. Jsem rád, že došlo ke vzájemné oponentuře," nechal nahlédnout za kulisy svazový předseda Trunda. „Ale pan trenér i během té schůzky několikrát zmínil, že je za to rád. Uvidíme, co přinese čas, protože už teď vidíme, že Pavel má na nějaké věci hodně jiný pohled než Ivan."
Co lze z toho vydedukovat?
Že Ivan Hašek má nůž na krku. Buď vezme Nedvědovy připomínky za své, nebo bude muset lavičku opustit. Není možné, aby manažer kroutil volantem vpravo a trenér vlevo. Můžou se lišit v maličkostech, ovšem v nastavení dlouhodobého kurzu musejí být zajedno.
Na druhou stranu by neměl generální manažer rozhodovat o nominaci a zápasové taktice, to by pak hlavní kouč nemusel na střídačce, ani na srazu být. Změnil by se v pouhou figurku, ze které si okolí jen utahuje.
Příklad, jak by měla vypadat spolupráce mezi manažerem a trenérem reprezentace poskytlo před dvěma dekádami Německo v podobě kooperace Olivera Bierhoffa s Joachima Löwa. Nejdřív zdůrazněme a dvakrát podtrhněme, že ani oni nebyli solitéři, kteří si mohli dělat, co chtěli. Oba pracovali v mantinelech vize na renovaci německého fotbalu, kterou pod křídly svazu sestavili špičkoví experti.
Löw dostával tenhle plán skrz reprezentaci do každodenní praxe, čímž současně inspiroval všechny kluby od nejmenších po největší. Bierhoff mu vytvářel k tomu co nejlepší podmínky a dohlížel na to, aby se neodklonil jinam. Výsledkem systematické a týmové práce bylo zlato na mistrovství světa v Brazílii.
Bylo by tedy chybou nyní dát Pavlu Nedvědovi takové kompetence, aby sám určoval, jak bude hrát nároďák a kdo za něj bude nastupovat. Nemůže to být one man show.
Potíž je v tom, že zatím nevíme, jak by měl vypadat způsob hry české reprezentace a jaké hráče by měly vybírat.
Nedvěd pouze lehce naznačil, že hodlá otevřít cestu do áčka mladé krvi: „Vím, jak trenér uvažuje, a budu po něm chtít, aby se z něj stal ten starý Ivan Hašek. Aby se nebál ničeho, aby sázel na mladé hráče.“
V nominaci na Chorvatsku mu scházel Robin Hranáč, kometa posledního EURO. Hašek argumentoval tím, že po přestupu do bundesligového Hoffenheimu na trávníku pouze paběrkoval.
Nemá však smysl se handrkovat o jednotlivé hráče. To bychom kvůli stromům přehlédli les. Klíčový je zvolit si styl hry a do něj dosazovat nejvhodnější hráče, které jsou k dispozici. Což v Česku stále ještě málokdo chápe.
Ale nejde to jinak. Podívejte se na mistrovství světa klubů.
Proč Paris SG rozdrtil 4:0 Inter Miami s Lionelem Messim v sestavě? Protože argentinský bůh většinou po hřišti jen chodil a s kamarádem Suárezem kašlal na týmové bránění. Kdežto Pařížané makali organizovaně jako orchestr ve sprintu v ofenzivě i v defenzivě. Proto ani nadpozemský um Messiho neodvrátil debakl.
Nedvěd si tohle přikázání ověřil na vlastní kůži v Juventusu i v nároďáku. Za Karla Brücknera Češi presinkem dotančili k top celkům světa. A co se dělo po angažování Cristiana Ronalda, na němž se Nedvěd podílel, do barev Staré dámy? CR7 sice vyšrouboval marketingovou hodnotu klubu a Serie A skokově nahoru, ovšem mužstvo s ním nevystoupalo na vrchol Ligy mistrů a nakonec už ani neobhájilo italský titul.
Snad se z toho nový generální manažer reprezentací poučí. Český fotbal by to tuze potřeboval.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám