V Ostravě začali stavět robotický sál, v provozu by měl být ještě letos. Operovat na něm však nebudou lékaři, ale jejich zkušení robotičtí kolegové. Ti povedou zákroky v oblasti urologie, chirurgie, gynekologie, oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku.
V pavilonu E4 Městské nemocnice Ostrava odstartovala výstavba nového robotického sálu, který bude sloužit několika operačním oborům. Po dokončení bude vybaven nově pořízeným operačním robotem. Nové operativní zázemí vyjde zhruba na 52,2 milionu korun, peníze půjdou z městské kasy, která je zřizovatelem nemocnice.
Jeho výstavba a následné zprovoznění je podle vedení nemocnice významným krokem k rozvoji a rozšíření moderní zdravotní péče. „Robotický operační sál bude vybudován v blízkosti stávajících chirurgických operačních sálů a bude fungovat multioborově – střídat se v něm budou urologie, chirurgie, gynekologie a oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku tak, aby byl plně vytížen více operacemi denně," popsal ředitel zdravotnického zařízení Petr Uhlig.
Výhodami robotické operativy jsou podle Uhliga nižší krevní ztráty během operace, menší pooperační bolestivost a zkrácení doby hospitalizace pacienta při dosažení buďto srovnatelných, nebo i lepších výsledků.
Nový operační sál bude umístěn v prostorách bývalého oddělení ARO a následně jednotky intenzivní péče ve druhém patře pavilonu E4. Prostory se v tuto chvíli nevyužívají. Projdou proto zásadní rekonstrukc. Dojde též na statické zajištění dotčených prostor a vybudování stanice medicinálních plynů.
„Zatímco finanční prostředky na stavební úpravy v současné době nevyužívaných prostor zaplatí z rozpočtu město Ostrava, robota pořídí z vlastních zdrojů nemocnice. Náklady na jeho nákup by neměly přesáhnout 95 milionů korun. Celkem se tedy jedná o investici za zhruba 150 milionů korun s daní. Robotický sál by měl být zprovozněn ještě letos,“ sdělil k tématu ostravský radní pro zdravotnictví Michal Mariánek (Ostravak).
Robotická chirurgie je jedním z pokroků rozvoje minimálně invazivních metod, které jsou velice přesné a bezpečné a které výrazně zkracují dobu rekonvalescence pacienta v porovnání s laparoskopickými nebo klasickými operačními zákroky, dodal Uhlig.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám