Do vesmíru dnes večer vyletí satelit TROLL, kteří vyrobili odborníci v Brně. Je vybavený unikátní hyperspektrální kamerou, která a umí odhalit detaily, jež běžná kamera nezachytí. Technologie pomůže chránit českou přírodu i zkoumat arktické ledovce. Start rakety Falcon, která družici vynese, je možné sledovat v 19:49 živě na YouTube.
Česko se dnešním dnem zařadí mezi hrstku států, které využívají vlastní satelit vybavený speciální hyperspektrální kamerou. Na oběžnou dráhu Země družice TROLL brněnské kosmické společnosti TRL Space vystartuje v 19:49 hodin, událost lze živě sledovat na YouTube. Zařízení do vesmíru vynese raketa Falcon od společnosti SpaceX.
Prvním uživatelem této technologie se stane Česká inspekce životního prostředí, která ji plánuje využít při dozoru nad českou přírodou. Zaměří se především na odhalování nelegálního ukládání stavebních odpadů, nelegálního kácení lesů a znečištění vodních toků.
Na snímcích jsou totiž vidět různé vlastnosti materiálů, které jsou pouhým okem nebo klasickými kamerami neviditelné, například chemické složení nebo vlhkost objektů.
„Využití hyperspektrálních snímků má do budoucna obrovský potenciál. Aktuálně řešíme možnosti využití v různých dalších oborech, kde mohou tyto snímky z družice přinést obrovskou přidanou hodnotu," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel TLR Space Petr Kapoun.
Technologie nepomůže jen české přírodě, využití najde také v mrazivých krajinách. Může totiž identifikovat ledovcová jezera například v Grónsku nebo na Antarktidě. Zároveň dokáže monitorovat ukazatele, které mohou způsobit jejich protržení.
„Vodou z nich je totiž v současné době ohroženo více než 15 milionů lidí žijících v ledovcových oblastech. Expedice, v rámci které budou kromě družicového snímkování partneři provádět průzkum i přímo na místě, je plánována na červen letošního roku,” nastínil Kapoun.
Kromě hyperspektrální kamery je česká družice TROLL vybavena i pokročilým softwarem s umělou inteligencí, který vyvinul sesterský brněnský startup Zaitra. Ten umožní zpracování dat přímo na palubě satelitu, což urychlí analýzu a zvýší efektivitu mise. Bezpečnost komunikace se Zemí má obstarat nový šifrovací systém od firmy Corac.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.