Počasí dnes5 °C, zítra7 °C
Sobota 21. prosince 2024  |  Svátek má Natálie
Bez reklam

Už žádné zmrzlé nohy fotbalistů na střídačce, liberecká univerzita pro ně navrhla vyhřívaný vak

Se světovým unikátem, který zahřeje nohy fotbalistů v zimním období na střídačkách, přišla katedra hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Na základě nápadu jednoho z fotbalistů, který každou zimu trpěl ledovými nohami v kopačkách, vyvinula speciální chytrý návlek s aktivním zahříváním a nanovrstvou. Fotbalisté si do něj mohou vlézt na střídačce přímo v kopačkách a jednoduše si zapojením powerbanky ve vaku „zatopit“. Nápad může přinést tepelný komfort pro malé i velké fotbalové kluby nejen v České republice, ale cílí i na zahraničí. V budoucnu by pak mohl speciální vak sloužit i dalším cílovým skupinám, například lidem na vozíku nebo seniorům.

„Zimu na střídačce zná každý fotbalista od okresních soutěží až po Premier League. Tělo, hlavu a ruce si mohou fotbalisté ochránit před chladem vrstvami, ale kopačky nejsou žádné zimní boty, a tak jsou chodidla a kotníky v chladných dnech brzy úplně ledové. Řešení přináší návlek s aktivním zahříváním a nanovrstvou, který jsme vyvinuli na katedře hodnocení textilií Fakulty textilní TUL a který je světovou novinkou a naprostým unikátem,“ říká mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl.

Až dosud řešili fotbalisté problém zmrzlých nohou více či méně účinně různými způsoby. „Dostávali deky k přikrytí, dávali si kopačky do sauny nebo využívali jakousi kovovou bedničku, nahřívák, který zahříval prostor s kopačkami horkou vodou. Takže si asi umíte představit, co v zimě vlhké kopačky, byť teplé, po chvíli udělají. Je to s podivem, ale žádné takové vlastně jednoduché řešení, se kterým přicházíme my, na trhu není,“ říká vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL Roman Knížek.

Právě za ním přišel před rokem a půl s nápadem na řešení zmrzlých nohou fotbalistů při zimních přípravách Karel Kozma, zakladatel a šéf vlastní fotbalové akademie, trenér a aktivní fotbalista. „Celý život hraju fotbal a vždycky mě až ochromoval pocit promrzlých nohou na střídačce. Nejhorší situace nastávají vždy v zimní přípravě, když třeba v lednu hrajete až druhou půli, za chvíli vám začne být od nohou ukrutná zima a to se pak těžko rozběhává. To samé nastává opačně, pokud jdete dolů a musíte zůstat na lavičce pro případné dostřídání. Zná to každý fotbalista, od okresu až po nejvyšší světové soutěže. Účinné a jednoduché řešení ale dosud neznal nikdo,“ podotýká Kozma.

Poprvé začal o vlastním řešení přemýšlet asi před třemi lety, s příchodem jara ale na problém zase na pár měsíců zapomněl a připomněl si ho až během další zimní sezóny, když opět řešil promrzlé nohy. „Když jsem se jednou po takovém zápase v mrazu zahříval v elektricky vyhřívané dece, říkal jsem si, proč něco podobného nevyužít i při řešení promrzlých nohou? S vědomím, že jsem studoval na liberecké univerzitě, která je špičkou ve vývoji textilií, jsem se obrátil na své kontakty na ní a dostal se až k Romanu Knížkovi, kterého můj nápad zaujal,“ vypráví Karel Kozma.

„Na nápadu, který je ve světě ojedinělý, jsme pracovali asi rok. Výsledkem je vak ze smart textilie s integrovanými třemi vyhřívacími destičkami v podšívce, které berou energii z powerbanky. Do fusaku vleze hráč i v kopačkách a přetáhne si ho až na stehna. Celé je to bezdrátové, vak i ve vysokých mrazech drží komfortní teplotu kolem 25 stupňů a díky vrchní nanomembráně je odolný i proti dešti nebo profouknutí. Z pohledu vývojářů v oblasti textilu tedy nabízíme ideální řešení pro zmrzlé nebo deštivé a větrné dny na fotbalové střídačce,“ říká Roman Knížek.

Ve spolupráci s katedrou hodnocení textilií už vznikla sada prvních fusaků ve skladném a praktickém balení.

Investoři chtějí produkt nabízet malým i větším klubům v České republice, národní reprezentaci, ale i v zahraničí. „Vše je navrženo tak, aby si kluby mohly nahřívací textilní botičky i obaly nechat potisknout svým logem, a sladit tak tento produkt s klubovým designem. Správný střih botičky navrhoval další partner projektu, liberecká firma KWAK, která šila také prototypy,“ dodává mluvčí univerzity.

„Prototypy jsme ladili letos v létě, a abychom nastavili přísná kritéria, zavřeli jsme kolegu na celý poločas, tedy 45 minut, do velkého mrazáku. Botička i v tomto extrému, kdy teploměr ukazoval až – 15° C, udržela na nohách komfortních 25 stupňů,“ říká Karel Kozma. O to, že by ve vyšších teplotách, třeba při +5° C bylo ve vaku nadměrné horko, se fotbalisté bát nemusí. Udržuje teplotu kolem 30 stupňů. Výdrž powerbanky je minimálně 2 hodiny.

„Bylo pro mě až neuvěřitelné, že s tím nápadem zatím nikdo nepřišel, až pan Kozma. Jsem rád, že jsme pomohli najít řešení. Propojuje se tu věda s praktickým využitím a byznysem, navíc se zapojením českých firem. Takové projekty mi na univerzitě dávají smysl,“ říká Roman Knížek a dodává, že smart návlek chrání užitný vzor.

Pořizovací cena nahřívacího návleku pojmenovaného Hot boots, který je už nyní ke koupi na eshopu hotboots.store je 14 tisíc korun. „Počítáme, že menším týmům bude stačit 6 vyhřívaných vaků, u větších počítáme s 12 vaky na střídačku. Máme pro ně připraveny nabíjecí stanice na powerbanky, abychom usnadnili manipulaci a nabíjení kustodům a všem, kteří zajišťují fotbalistům servis a vaky jsou uspořádány v přepravních taškách po 6 kusech. Profi tým tak dá za sadu 160 tisíc korun, menší týmy polovinu,“ říká Karel Kozma s tím, že s prvním kluby v republice už probíhají jednání o koupi této praktické novinky. Připravena je varianta pro dospělé i pro děti.

Nahřívací botičky nemusí zůstat pouze na fotbalových střídačkách, výhledově mohou sloužit i dalším cílovým skupinám. „Využít by je mohli například senioři nebo lidé na vozíku, vývoj vaku pro ně bude pokračovat v příštím roce. Řešíme totiž například, že budeme třeba pro vozíčkáře nabízet dvě varianty. V jedné budou mít nohy ve vaku u sebe, ve druhé bude víc prostoru pro to, aby byly dále, jak jsou někteří lidé na vozíku zvyklí,“ dodává Karel Kozma. V budoucnu by rád oslovil i pojišťovny, aby se u této cílové skupiny na pořízení vyhřívacího vaku na nohy podílely.

Foto TUL/Adam Pluhař, Ondřej Zavřel, Martina Petrášková

Štítky věda, výzkum, TUL, vak, vyhřívaný, fotbal, zima

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Už žádné zmrzlé nohy fotbalistů na střídačce, liberecká univerzita pro ně navrhla vyhřívaný vak  |  Technologie  |  Zprávy  |  Trade-off – ekonomické zpravodajství

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.