Po předčasných parlamentních volbách v Německu se podařilo rychle vytvořit novou koalici. Dohoda mezi konzervativci Friedricha Merze a sociálními demokraty (SPD) přichází v době rostoucího mezinárodního napětí a očekávání silné vlády, která bude čelit výzvám současnosti. Vývoj aktivně sledují zahraniční, ale i česká média.
Lídři německé konzervativní unie CDU pod vedením Friedricha Merze a představitelé sociálnědemokratické SPD dosáhli ve středu rychlé dohody o vytvoření nové vládní koalice. Dohoda byla uzavřena 45 dní po vítězství Merzovy strany v předčasných parlamentních volbách, které se konaly v únoru. Vzhledem k obvyklé délce povolebních vyjednávání v Německu, je uzavření koaliční smlouvy v tomto časovém horizontu považováno za mimořádně rychlé.
„Máme před sebou silný plán, se kterým můžeme naši zemi společně znovu posunout kupředu,“ prohlásil Merz ve středu v Berlíně. „Především je to velmi silný a jasný signál občanům naší země, ale také našim partnerům v Evropské unii. Německo získává vládu, která je schopná a silná.“
Nová vláda má být podle očekávání uvedena do úřadu začátkem května. Merz se tak stane novým spolkovým kancléřem. Konečné schválení koaliční smlouvy však ještě vyžaduje hlasování členské základny SPD. V konzervativním bloku CDU/CSU se takové hlasování nevyžaduje.
Koalice vzniká v čase rostoucích mezinárodních výzev, zejména v souvislosti s pokračující válkou na Ukrajině a dopady obchodní politiky Spojených států. „Koaliční jednání jsme vedli v situaci rostoucího globálního politického napětí, kdy na nás nepůsobí mnoho sil s námi, ale proti nám v Německu,“ řekl Merz. „Válka na Ukrajině pokračuje bez přestání. Ruský agresor Putin neprojevuje žádnou ochotu válku ukončit a umlčet zbraně, a zároveň enormně rostou ekonomické nejistoty.“
Dále Merz upozornil na nestabilní vývoj v zahraničí. „Nedávná rozhodnutí americké vlády vyvolala nové turbulence. Zatím nevíme, jakým směrem se mezinárodní situace vydá. Ale právě proto je naše dnešní zpráva o to jasnější: Chceme a budeme pomáhat formovat změny ve světě ve prospěch Německa.“
V oblasti migrace hodlá Merzova vláda postupovat výrazně razantněji. „Rozhodně chceme z velké části ukončit nelegální migraci, a to kontrolami na státních hranicích, včetně odmítání žadatelů o azyl,“ uvedl nový kancléř. Kabinet plánuje také spustit tzv. repatriační ofenzívu, pozastavit slučování rodin a rozšířit seznam bezpečných zemí původu.
Na otázku novináře, jaký vzkaz by poslal Donaldu Trumpovi, Merz odpověděl: „Německo je zpět na správné cestě. Německo splní své závazky v oblasti obrany. A Německo je připraveno posílit svou vlastní konkurenceschopnost.“
Plán koalice zahrnuje také snahu snížit velikost federální administrativy o osm procent během čtyřletého vládního období. Merz však zdůraznil, že se tak nestane propouštěním zaměstnanců. „Nepřijímáme tu Elona Muska, který by to dělal jako ve Washingtonu. My to uděláme rozumně, s citem pro míru,“ řekl. Součástí nové vlády bude i nové ministerstvo pro digitalizaci, které má modernizovat státní správu známou svou složitou byrokracií a zastaralým papírováním.
Mezi další klíčová opatření dohodnutá v rámci koalice patří podpora investic firem a následné snížení daní z příjmů právnických osob. Kabinet se také chce zaměřit na zatraktivnění přesčasové práce a snížení daně z elektřiny.
Merzova konzervativní unie se rozhodla ke spolupráci přizvat sociální demokraty končícího kancléře Olafa Scholze, kteří ve volbách skončili na třetím místě. Koaliční rozhovory byly zahájeny v polovině března a nová vládní většina bude mít ve Spolkovém sněmu 328 poslanců z celkových 630.
Vznik nové německé vlády je významným faktorem pro stabilitu Evropské unie i transatlantických vztahů. Rychlá dohoda signalizuje snahu Berlína vrátit se do role aktivního a předvídatelného partnera v evropské i světové politice. Koalice zároveň představuje pokus o pragmatickou rovnováhu mezi tradičními konzervativními prioritami a sociálnědemokratickými prvky.
Z pohledu vnitropolitického jde o posun směrem k restriktivnější migrační politice a důraz na reformu státní správy a digitalizaci. Na mezinárodní úrovni chce nová vláda hrát aktivní roli v bezpečnostních otázkách, především v rámci NATO a v kontextu pokračujícího konfliktu na Ukrajině.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám