Challenger 3 má představovat zásadní posun ve schopnostech britské armády. Modernizovaný hlavní bojový tank má nahradit stárnoucí flotilu Challengerů 2 a čelit budoucím hrozbám na bojišti. Přestože vývojový program narazil na problémy v dodavatelském řetězci, britské ministerstvo obrany ujišťuje, že cíl dosažení počáteční operační způsobilosti v roce 2027 zůstává zachován. O vývoji informoval Server Army Recognition a britský UK Defence Journal.
Projekt Challenger 3 vznikl jako součást programu prodloužení životnosti tanku Challenger 2, který slouží britské armádě od konce 90. let. Místo pouhé modernizace se však britské ministerstvo obrany rozhodlo pro výrazný technologický skok směrem k nové generaci hlavních bojových tanků.
Ministryně obrany Maria Eagle zdůraznila, že nejde jen o vylepšenou verzi staršího typu. „Hlavní bojový tank Challenger 3 přinese výrazné zlepšení schopností oproti svému předchůdci, Challengeru 2,“ uvedla. Dodala, že nový tank je vybaven „digitalizovanou věží s nejnovějším hladkým 120mm kanónem, kombinovaným s nejničivější dostupnou municí.“
Vedle nové věže a výkonného kanónu L55A1 tank nabídne modernizovaný podvozek, vyspělé senzory, pokročilé systémy řízení palby, britský pancíř nové generace a aktivní ochranný systém proti protitankovým hrozbám.
V květnu 2021 britské ministerstvo obrany oznámilo objednávku 148 kusů Challengeru 3 u společnosti Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) v rámci kontraktu v hodnotě 800 milionů liber. Tank má být páteřním obrněným prostředkem britské armády po následující desetiletí.
Dne 1. dubna 2025 odpověděla Maria Eagle na parlamentní dotaz poslance Marka Françoise, který se zajímal o postup programu a možné dopady zpoždění na cílové datum dosažení počáteční operační způsobilosti v roce 2027.
Ministryně uvedla: „Program hlavního bojového tanku byl ovlivněn určitými zpožděními v rámci dodavatelského řetězce. Byly nasměrovány dodatečné prostředky k řešení těchto problémů a další fáze zkoušek začne ve druhém čtvrtletí roku 2025. Pokrok bude pečlivě sledován a jakýkoli dopad na dosažení počáteční operační způsobilosti bude průběžně vyhodnocován.“
Podle ministerstva tak již byla přijata opatření ke zvládnutí zpoždění, která souvisí především s logistikou a výrobními kapacitami. Další fáze testování by měla začít ve druhém čtvrtletí roku 2025.
Vedle samotného tanku probíhá také modernizace výzbroje. Poslanec François se v rámci dotazu zajímal o náhradu stávající munice s ochuzeným uranem, používané v Challengeru 2. Eagle potvrdila, že ve spolupráci s Německem probíhá vývoj nové generace kinetické munice. „Kvalifikace vybrané munice s vylepšenou kinetickou energií již byla zahájena,“ uvedla. „Tato munice přinese výrazné zvýšení ničivosti oproti stávající výzbroji Challengeru 2.“
Změna výzbroje má zajistit kompatibilitu s aliančními systémy i zvýšenou průbojnost při ničení moderních pancéřovaných cílů.
Ministerstvo obrany dlouhodobě zdůrazňuje, že Challenger 3 není jen reakcí na současné hrozby, ale i investicí do budoucnosti. Moderní technologie, digitalizace a schopnost adaptace mají zajistit, že tank obstojí v měnícím se prostředí moderního bojiště.
„Jsme přesvědčeni, že Challenger 3 bude po celou dobu svého životního cyklu odpovídat potenciálním hrozbám,“ uvedla Maria Eagle. „Specifikace tanku však budeme neustále přehodnocovat, abychom zajistili, že zůstane světovou špičkou.“
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám