Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na pondělí mimořádný summit evropských lídrů k diskusi o válce na Ukrajině. Setkání přichází v reakci na změny v přístupu Spojených států ke konfliktu a s tím spojené bezpečnostní hrozby pro Evropu. Na jednání dorazí nejvyšší představitelé několika evropských států i vrcholní představitelé EU a NATO. O této události a jejích možných dopadech informují zahraniční i tuzemská média.
Francouzský prezident Emmanuel Macron inicioval naléhavé konzultace evropských lídrů, aby projednali nové výzvy související s válkou na Ukrajině. Důvodem summitu je změna postoje Spojených států, kdy americká administrativa naznačila, že Evropa nemusí hrát roli v případných jednáních o ukončení konfliktu. Francouzský prezidentský úřad zdůraznil, že cílem schůzky je posoudit dopady této situace na evropskou bezpečnost a zvážit další kroky.
Na setkání v Paříži dorazí německý kancléř Olaf Scholz, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloni, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, předseda Evropské rady António Costa a generální tajemník NATO Mark Rutte. Přítomni budou rovněž představitelé Španělska, Nizozemska a Dánska. Některé členské státy EU však vyjádřily nespokojenost s tím, že nešlo o plnohodnotný unijní summit, ale o setkání vybraných lídrů. Elysejský palác se snažil tyto obavy zmírnit s tím, že pondělní schůzka může vést k širším formátům jednání s cílem zapojit co nejvíce evropských partnerů do diskuse o míru a bezpečnosti.
Setkání v Paříži se koná ve chvíli, kdy se objevily zprávy o telefonickém hovoru amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na téma mírových rozhovorů o Ukrajině. Zároveň byla oznámena možnost osobního setkání těchto dvou lídrů v Saúdské Arábii. Delegace Trumpových poradců by měla v nejbližších dnech odcestovat do Rijádu, kde by mohla jednání zahájit.
Na jednostranné rozhovory mezi Washingtonem a Moskvou reagoval i finský prezident Alexander Stubb. „Není možné, abychom otevřeli dveře této ruské fantazii o nové, nedělitelné bezpečnostní architektuře,“ prohlásil. Podle něj se Evropa nesmí nechat zatlačit do pozice, kdy by o jejím bezpečnostním uspořádání rozhodovaly pouze Spojené státy a Rusko.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot zdůraznil význam evropské jednoty v současné situaci. „Prezident svolává hlavní evropské země k diskusi o evropské bezpečnosti. Vítr jednoty vane celou Evropou,“ uvedl pro rozhlasovou stanici France Inter.
Jedním z klíčových témat summitu bude role evropských zemí v zajištění bezpečnosti Ukrajiny. Britský premiér Keir Starmer naznačil, že Spojené království je připraveno přijmout aktivní úlohu. „Jsme ochotni nasadit vlastní jednotky, pokud to bude nutné. Každý krok k zajištění bezpečnosti Ukrajiny znamená posílení bezpečnosti našeho kontinentu i naší vlastní země,“ prohlásil.
O české účasti na summitu se v neděli vyjádřil prezident Petr Pavel. V rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že podle dostupných informací nejde o oficiální summit, ale spíše o pracovní jednání části evropských lídrů. Pražský hrad neobdržel pozvánku, nicméně na akcích tohoto typu Českou republiku z pravidla zastupuje předseda vlády.
Mimořádné setkání v Paříži bude důležitým testem evropské soudržnosti v době, kdy se mění dynamika mezinárodních vztahů. Výsledky jednání mohou ovlivnit další kroky evropských států v přístupu k válce na Ukrajině a k bezpečnostnímu uspořádání kontinentu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.