Rakousko se ocitlo v politické nejistotě poté, co zkrachovala jednání o vytvoření nové vlády. Vítěz voleb, Svobodná strana Rakouska (FPÖ), nedokázala najít shodu s Rakouskou lidovou stranou (ÖVP). Prezident Alexander Van der Bellen nyní hledá možné řešení, přičemž ve hře je několik scénářů – od menšinové vlády po předčasné volby.
Povolební situace v Rakousku se dostala do slepé uličky. Vítězná Svobodná strana Rakouska (FPÖ) v čele s Herbertem Kicklem se sice pokusila sestavit vládu s druhou nejsilnější stranou, Rakouskou lidovou stranou (ÖVP), avšak vyjednávání nakonec zkrachovala. Důvodem byly především neshody ohledně rozdělení ministerských postů a klíčových programových bodů.
FPÖ, která ve volbách získala 28,9 % hlasů a 57 mandátů, požadovala nejen funkci kancléře, ale také kontrolu nad ministerstvy vnitra a financí. Tento požadavek byl pro ÖVP, jež obdržela 26,3 % hlasů a 51 mandátů, nepřijatelný. „Bohužel, Herbert Kickl nepřešel dostatečně z role opozičního lídra do pozice předsedy vlády,“ uvedl generální tajemník ÖVP Christian Stocker.
Kromě sporů o ministerstva se strany rozcházely i v klíčových politických otázkách. ÖVP trvala na tom, aby budoucí vláda jasně odmítla ruský vliv, zajistila vládu práva a byla spolehlivým partnerem v Evropské unii. FPÖ však prosazovala požadavky, které byly pro ÖVP obtížně přijatelné – například výjimky ze sankcí vůči Rusku, zpochybnění primátu unijních soudů nebo odškodnění osob „poškozených“ pandemickými opatřeními předchozí vlády.
Jednání mezi FPÖ a ÖVP probíhala od ledna, nicméně v posledních dnech se atmosféra vyhrotila. Podle rakouských médií FPÖ dokonce stanovila ÖVP ultimátum s termínem do středy 11:00. Výměnou za ústupky by ÖVP získala klíčová ministerstva zahraničí, hospodářství, infrastruktury a obrany. Nakonec však k dohodě nedošlo a Kickl oznámil, že vrací prezidentovi mandát k sestavení vlády.
V této situaci se do hry opět vložil spolkový prezident Alexander Van der Bellen, který v televizním projevu představil čtyři možné scénáře dalšího vývoje: předčasné volby (které však nelze uskutečnit dříve než za tři měsíce), menšinovou vládu, nový pokus o sestavení koalice s většinovou podporou, nebo dočasnou vládu odborníků.
„V následujících dnech budu jednat s politickými představiteli, abych zjistil, která z těchto možností může být co nejrychleji a po nezbytně dlouhou dobu úspěšná,“ uvedl Van der Bellen. Zároveň vyzval všechny strany ke kompromisu, jehož podle něj v dosavadních jednáních nebylo dosaženo.
Rakousko tak zůstává v politickém patu. Původní pokusy o vytvoření středo-pravicové koalice mezi ÖVP, sociální demokracií (SPÖ, 21,1 %) a liberály z NEOS (9,1 %) selhaly. Poté, co neuspěla ani varianta pravicové koalice FPÖ a ÖVP, se nabízí otázka, zda dojde k předčasným volbám nebo jinému řešení.
Zelení (8,2 %), kteří byli součástí dosavadní vlády, se do vyjednávání o nové koalici zatím aktivně nezapojili. Politická scéna tak čeká na další kroky prezidenta a možné pokusy o vytvoření nového kabinetu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.