Česko a Slovensko tento týden znovu potvrdily společný závazek zajistit bezpečnost vzdušného prostoru Slovenské republiky, dokud Slovensko nepřevezme tuto úlohu vlastními silami.
Dohodu o pokračování ochrany slovenského vzdušného prostoru v příštím roce podepsali česká ministryně obrany Jana Černochová a její slovenský kolega Robert Kaliňák. Česká republika se zavázala zajistit nasazení svých stíhacích letounů a posádek, které budou připraveny reagovat na případná narušení vzdušného prostoru Slovenska.
Slovensko na oplátku poskytne potřebné logistické zázemí, například tankovací a navigační služby, a zajistí další podporu, která je pro hladký průběh mise nezbytná.
Společná mise ochrany slovenského vzdušného prostoru byla zahájena v roce 2022, kdy Slovensko po vyřazení letounů MiG-29 sovětské výroby potřebovalo rychlou náhradu. K zajištění bezpečnosti tehdy přispěly nejen Česká republika, ale také Polsko a později Maďarsko, které se připojilo v roce 2023. Spolupráce v oblasti ochrany slovenského vzdušného prostoru byla oficiálně stvrzena deklarací Visegrádské skupiny, která zajišťuje koordinaci mezi zúčastněnými státy a jejíž platnost je stanovena do konce roku 2024. K této iniciativě se navíc v září loňského roku připojily i německé vzdušné síly, které převzaly část odpovědnosti za bezpečnost slovenského vzdušného prostoru.
V souvislosti s modernizací svého letectva Slovensko obdrželo první dva z celkových čtrnácti objednaných letounů F-16. Další stíhačka by měla být dodána ještě letos, nicméně země zatím nemá dostatečný počet letadel k plné ochraně svého vzdušného prostoru. Z tohoto důvodu požádalo Slovensko své spojence, včetně České republiky a Maďarska, o prodloužení jejich zapojení do společné mise i na rok 2025.
Deklarace podepsaná 11. prosince také obsahuje závazek Slovenska v budoucnu pomoci České republice s ochranou jejího vzdušného prostoru, pokud by to bylo z jakéhokoliv důvodu nutné.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.