Klec nad věží: Slovensko chrání tanky před drony

Autoři | Foto MO SR

Slovenské ozbrojené síly vybavily tanky T-72M1, Leopard 2A4 a bojová vozidla pěchoty BMP-2 improvizovanou ochranou proti dronovým útokům. Fotografie těchto úprav zveřejnilo slovenské ministerstvo obrany ve své oficiální tiskové zprávě. Vozidla s novými ochrannými prvky se veřejně představila během cvičení Slovak Shield 2025. Změny ve výzbroji reagují na vývoj na současných bojištích, kde se drony, zejména typu FPV, staly zásadní hrozbou. Zároveň pokračují jednání o pořízení více než stovky nových tanků pro dvě další tankové jednotky.

Improvizovaná ochrana jako reakce na měnící se hrozby

Slovenské ozbrojené síly instalovaly tzv. anti-drone cage armor (klecové pancéřování) na tanky T-72M1, Leopard 2A4 a také na bojová vozidla pěchoty BMP-2. Fotografie ukazují jednoduchý rám z kovových trubek s nataženým drátěným pletivem, upevněným nad věží nebo střechou vozidel. Tento typ konstrukce cílí na eliminaci útoků vedených shora, které jsou typickým způsobem nasazení dronů v moderních konfliktech.

Zdroj: MO SRZdroj: MO SR

Historicky byly první známé případy použití těchto ochranných prvků zaznamenány u ruských jednotek v roce 2021 během bojů na Ukrajině. Následně je začala využívat i ukrajinská armáda. V rámci NATO byla pravděpodobně první polská 1. mazurská dělostřelecká brigáda, která 7. května 2025 oznámila testování podobných konstrukcí na houfnicích K9A1 Thunder a raketometech WR-40 Langusta, jak informoval portál MILMAG Military Magazine.

Cílem těchto konstrukcí je odchýlit nebo předčasně iniciovat výbuch FPV dronů (First Person View) – bezpilotních prostředků, které operátor řídí v reálném čase pomocí kamery. Tyto drony, často sestavené z komerčně dostupných součástek, nesou výbušnou nálož a míří na zranitelné části techniky, jako je strop věže nebo motorový prostor.

Účinnost, limity a budoucnost obrněné techniky

Je důležité zmínit, že dron v hodnotě několika stovek dolarů může vyřadit nebo zcela zničit obrněný prostředek v hodnotě milionů eur, což zásadně mění ekonomiku boje. Tato situace otevírá diskusi o tom, zda se hlavní bojové tanky a obrněná technika nestávají v přední linii částečně obsolentními. V reakci na to se zvyšuje důraz na vývoj aktivních systémů ochrany, které zahrnují jak elektronické rušení, jež umožňuje včasnou detekci a přerušení spojení mezi dronem a jeho operátorem, tak i zbraňové prostředky (např. laserové systémy nebo automatické kanóny) určené k likvidaci dronů ještě před zásahem cíle.

Nicméně zůstává otázkou, jak si tyto systémy poradí při útoku větší skupiny dronů (tzv. swarm attack) na jeden cíl. V takových situacích může dojít k zahlcení obranné kapacity a systém nemusí být schopen účinně reagovat na všechny hrozby současně.

Stav slovenských tankových jednotek a plány na modernizaci

Slovenská armáda v současnosti disponuje 30 tanky T-72M1. Tyto stroje byly vyrobeny mezi lety 1986 a 1990 v podniku ZTS Martin a jsou již po životnosti.

Dále Slovensko provozuje 15 tanků Leopard 2A4, které získalo z Německa výměnou za vojenskou techniku poskytnutou Ukrajině. Před nasazením prošly tyto stroje generální opravou v německé společnosti Rheinmetall.

Ministerstvo obrany SR zvažuje pořízení více než 100 nových tanků pro dvě další tankové jednotky. Dříve byla ve hře modernizovaná verze Leopard 2, mezi další zvažované možnosti nyní patří také jihokorejské tanky K2 Black Panther, které jsou již zařazeny do výzbroje polské armády, přičemž jejich výroba v Polsku je plánována do budoucna. Tyto tanky navíc absolvovaly svůj mezinárodní debut právě na Slovensku, a to během cvičení Slovak Shield 2025, což podtrhuje rostoucí vojenskou spolupráci v regionu a posiluje jejich viditelnost i v rámci slovenské veřejnosti a ozbrojených sil.

Tanková síla Polska roste. Počet Abramsů míří ke třem stovkám

Paweł Bejda, náměstek polského ministra obrany, informoval o dodání další várky amerických tanků Abrams M1A2 SEPv3. Tuto informaci následně převzal i portál Army Recognition. Tanky jsou součástí širšího zbrojního balíčku v rámci amerického programu...

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky dron, Slovensko, technika, Ukrajina, NATO, Německo, Polsko, WR-40 Langusta, Rheinmetall, Leopard 2

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.