Lynx stále ve hře. Ukrajina testuje bojové vozidlo už měsíce

Autoři | Foto Wikimedia Commons, Rheinmetall MAN

Zkoušky bojového vozidla pěchoty Lynx, které německý výrobce Rheinmetall nabízí Ukrajině, nadále pokračují – potvrdil to generální ředitel společnosti Armin Papperger v rozhovoru pro BILD. Projekt, který by mohl vést až k výrobě vozidel přímo na Ukrajině, se však nachází v nejisté fázi. Vývoj situace sleduje i server German Aid to Ukraine, jenž dlouhodobě mapuje německou vojenskou pomoc směrem na východ.

Testování mimo frontu, rozhodnutí zatím nepadlo

Německý zbrojní koncern Rheinmetall nadále spolupracuje s Ukrajinou na ověřování schopností svého moderního bojového vozidla Lynx KF41. Stroj, který již zařadily do výzbroje armády Maďarska a Itálie, je od konce roku 2024 zkoušen také na ukrajinském území – mimo přímou bojovou linii.

Podle Armina Pappergera byla první jednotka předána už v závěru loňského roku z továrny v Unterlüß. Přestože původní plány počítaly s testováním až deseti kusů, další dodávky se od té doby neuskutečnily. Přesný důvod není znám.

Na průběh projektu dlouhodobě upozorňuje i portál German Aid to Ukraine, který monitoruje dodávky vojenské a humanitární pomoci ze SRN. Server zaznamenal, že od podzimu 2024 nedošlo k žádné další zásilce vozidel Lynx, a ukazuje tak na zřetelně zpomalený vývoj.

Zpoždění bez vysvětlení. Může jít o finance, ale i o strategii

Nedostatek dalších testovacích vozidel vyvolal řadu spekulací. Za zpožděním mohou stát potíže ve výrobě, technické komplikace, ale i rozpočtová omezení. Existuje i varianta, že ukrajinská armáda považuje aktuálně dostupný exemplář za dostačující pro další posouzení.

Ambice výroby v Ukrajině narážejí na realitu

Dlouhodobou ambicí Rheinmetallu je přesunout část produkce bojového vozidla Lynx přímo na Ukrajinu, a to ideálně od roku 2027. Tato vize ale předpokládá hladký průběh testů, souhlas ukrajinské vlády a zajištěné financování – což se zatím nepodařilo.

Jednání o možném spolufinancování projektu s německou spolkovou vládou probíhají už více než rok. Berlín však nejspíše vyčkává na oficiální vyjádření zájmu ze strany Kyjeva.

Projekt za miliardy? Zatím bez rozpočtu

Papperger dříve odhadl, že ukrajinské ozbrojené síly by mohly v budoucnu poptávat až 3 000 vozidel typu Lynx. Současně ale přiznal, že Ukrajina nemá v tuto chvíli prostředky, které by tak rozsáhlý nákup umožnily.

Realističtější scénář počítá s několika stovkami vozidel, která by v případě dohody mohla být vyráběna a dodávána v delším časovém horizontu přímo na Ukrajině. Z hlediska objemu by šlo o jeden z největších průmyslových obranných projektů mezi Německem a Ukrajinou.


 

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Ukrajina, Lynx, bojové vozidlo, projekt, Německo, výroba, Rheinmetall, Maďarsko, Itálie

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.