Hospodářská komora ČR vítá změnu, která umožní zaměstnavatelům efektivněji investovat do zlepšování zdravotního stavu svých zaměstnanců díky navýšení daňového limitu pro zaměstnanecké zdravotní benefity. Poslanecká sněmovna přijala v rámci novelizace zákona o zaměstnanosti úpravu, za kterou bojovala Hospodářská komora společně s Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR.
Průměrná délka života v Česku se prodlužuje, ale doba života ve zdraví stagnuje. Zdraví Čechy opouští už v 62 letech, a to negativně ovlivňuje výkonnost české ekonomiky. Zvýšení limitu pro zdravotní benefity umožní zaměstnavatelům nabízet širší spektrum zdravotních služeb a produktů, včetně služeb pro rodinné příslušníky zaměstnanců. Střední délka života se v roce 2023 zvýšila na 76,9 let pro muže a 82,8 let pro ženy a je nejvyšší v historii.
„Stárnutí obyvatelstva doprovázené setrvalým nárůstem výskytu chronických onemocnění v populaci vede ke stále stoupající spotřebě zdravotních služeb, a zároveň ke zpomalení přísunu financí. Zatímco v roce 2015 činily příjmy zdravotních pojišťoven z výběru pojistného 250 miliard korun, letos to už bude 495 miliard Kč, tedy dvojnásobek za pouhých devět let. Takový růst není udržitelný a začíná poškozovat konkurenceschopnost české ekonomiky. Potřebujeme proto výrazně zvýšit efektivitu českého zdravotnictví, otevřít prostor těm, kteří do svého zdraví chtějí více investovat, a hledat cesty zejména pro zlepšení prevence. Rozšíření prostoru pro zdravotní benefity je první významný krok na této cestě, ale sám o sobě stačit nebude,“ uvedl v tiskové zprávě Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory ČR.
Pokud Senát schválí novelu zákona o zaměstnanosti a prezident ji podepíše, zaměstnavatelé budou mít od příštího roku možnost nabízet zdravotní benefity až do výše průměrné mzdy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.