USA a Jižní Korea dnes podepsaly memorandum o posílení spolupráce v jaderné energetice. Dokument navazuje na loňské ujednání a otevírá prostor pro možnou dohodu mezi firmami Westinghousem a KHNP, které vedou spor o exportní licenci korejské jaderné technologie. KHNP byla loni v červenci vybrána jako preferovaný dodavatel na stavbu dvou reaktorů v Dukovanech.
Dukovanský tendr od jeho vypsání doprovází spor o export korejské technologie. Společnost Westinghouse tvrdí, že KHNP nemůže technologii bez souhlasu americké strany uplatnit v zahraničí, protože vychází z amerického designu. Problém aktuálně řeší mezinárodní arbitráž, podpis dohody mezi ministerstvy obou zemí však naznačuje, že řešení je na obzoru.
Korejská KHNP by měla do konce března podepsat smlouvu s investorem, polostátní firmou ČEZ, a českou vládou na stavbu dvou jednotek v jaderné elektrárně Dukovany. „Vítám dohodu mezi vládami Spojených států amerických a Jižní Koreje týkající se spolupráce v oblasti jaderné energetiky včetně kontroly exportu. Tento krok vnímáme pozitivně především vůči českému projektu nových jaderných zdrojů v Dukovanech," uvedl na X ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Korejská firma a Westinghouse spolupracovali od roku 2012 na výstavbě jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech. Korejská firma získala zakázku na výstavbu čtyř bloků a na realizaci tohoto projektu spolupracovala s americkou firmou Westinghouse, přičemž se dohodla i na platbě za licenci za export technologie. Podobné aranžmá se tak v případě dohody očekává i na dukovanském projektu.
Memorandum o porozumění stanovuje rámec pro spolupráci při podpoře civilní jaderné energetiky ve třetích zemích a posílení kontroly vývozu jaderných technologií. Zdůrazňuje rovněž společný závazek obou zemí dodržovat nejvyšší mezinárodní standardy v oblasti jaderné bezpečnosti, zabezpečení a nešíření jaderných zbraní, uvádí text memoranda na webu amerického ministerstva energetiky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.