Skončil vývoz ruského plynu přes Ukrajinu, což znamená konec desetiletí dominance Moskvy na evropských energetických trzích. Evropská unie se na tuto situaci připravila a zajistila alternativní dodávky plynu z Norska, Kataru a Spojených států, čímž se vyhnula opakování krize z roku 2022, kdy nedostatek ruského plynu vedl k rekordním cenám a zhoršení životních podmínek obyvatel.
Ukrajina, která odmítla prodloužit tranzitní dohodu, přijde až o 1 miliardu dolarů ročně na tranzitních poplatcích. Aby kompenzovala ztráty, zvýší domácí tarify na přepravu plynu, což by mohlo stát průmysl více než 1,6 miliardy hřiven (38,2 milionu USD) ročně.
Evropská komise uvedla, že evropská plynová infrastruktura je dostatečně flexibilní, aby poskytovala plyn ne-ruského původu. Od začátku války na Ukrajině EU výrazně snížila svou závislost na ruské energii a zvýšila dovoz zkapalněného zemního plynu z Kataru a Spojených států. Tento krok představuje historický milník v energetické politice Evropy a posiluje její energetickou bezpečnost.
Nedostatku plynu se v Česku po ukončení tranzitu přes Ukrajinu nemusíme bát. Zásobníky jsou naplněny natolik, že dokáží pokrýt spotřebu domácností a firem přes zimu, a plyn k nám navíc proudí ze západu.✅
— Lukáš Vlček ???????? (@MinistrVlcek) January 2, 2025
To vše díky důležitým investicím, které jsme v posledních letech na… pic.twitter.com/6cuGt6JuEj
Česká republika již snížila svou závislost na ruském plynu a zvýšila dovoz z jiných zdrojů, včetně zkapalněného zemního plynu (LNG) z Nizozemska a plynu z Norska, což by mělo pomoci zmírnit dopady zastavení tranzitu. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) jsou zásobníky naplněny natolik, že dokáží pokrýt přes zimu spotřebu domácností a firem, řekl to pro TV Nova. Díky diverzifikaci zdrojů a zásobám plynu by měla být stabilita dodávek plynu do České republiky zajištěna a ceny by měly zůstat relativně stabilní ve srovnání s méně připravenými státy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.