Ministerstvo financí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravilo sérii čtyř opatření, která by mohla ušetřit státnímu rozpočtu značné prostředky v letech 2025–2030. Tato opatření se zaměřují na snížení dotací zejména pro fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 30 kW připojené v letech 2009 a 2010, které jsou podle ministerstva finančně překompenzovány.
Ministr financí Zbyněk Stanjura k tématu dodává: „Smyslem opatření je snížit celkový objem peněz na dotace obnovitelných zdrojů tím, že budeme důkladně a důsledně v souladu s právem EU kontrolovat prostředky, které vyplácí stát formou dotací na fotovoltaiky uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 a přestaneme tak plýtvat penězi daňových poplatníků. Zavedeme individuální kontroly tzv. vnitřního výnosového procenta (IRR), tedy roční zisk zmíněných solárních elektráren, stanovíme rozsah povoleného vnitřního výnosového procenta tak, jak ČR povoluje příslušné rozhodnutí Evropské komise, zkorigujeme výpočet IRR a v neposlední řadě zrušíme podporu OZE ve dnech tzv. záporných cen elektřiny. Zjednodušeně půjde o případy, kdy je na trhu přebytek elektřiny, která obtížně hledá využití.“
Zástupci Solární asociace však oponují. Podle nich návrh Ministerstva financí namísto úspor přinese dlouhodobé závažné poškození české ekonomiky. Navíc adekvátnost podpory obnovitelných zdrojů již současná vláda potvrdila ve svém usnesení ze dne 6. dubna 2022, kde stanovila maximální povolenou výnosnost projektů, a to na 8,4 %. Ministr financí Zbyněk Stanjura však hodlá změnit zákon o podporovaných zdrojích energie a zpětně snížit maximálně povolenou výnosnost projektů.
Situaci komentuje pro server Trade-off výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář: „Ministerstvo financí chce nejen snížit hranici výnosnosti, podle které se dotace vyplácí, ale také zavést individuální kontroly. Ty jsou přitom podle notifikační zprávy Evropské komise výslovně zakázané. Navíc se chce ministerstvo pokusit vypočítat návratnost investic do obnovitelných zdrojů i po roce 2030. Těžko však může stanovit, jaká bude v příštím desetiletí cena elektřiny na trhu. Z předložených návrhů je poznat, že nebyly připraveny ze strany expertů na energetiku, obsahují logické chyby. Sektoru se tím vysílá signál, že musí podnikat v naprosto nestabilním prostředí.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.