Česko je v robotizaci průmyslu pod průměrem EU, ačkoli si vede lépe než například Francie. Na předních příčkách robotizace se nacházejí asijské země, přičemž Čína dokonce předstihla Německo. Vyplývá to z každoroční zprávy Mezinárodní federace robotiky (IFR). Tento posun podtrhuje výzvy, kterým čelí největší evropská ekonomika v konkurenci s Pekingem.
V oblasti hustoty robotů, která je klíčovým ukazatelem pro mezinárodní srovnání automatizace v průmyslu, vede Jižní Korea. Podle reportu IFR zde připadá 1 012 robotů na 10 000 zaměstnanců, což je nárůst o 5 % od roku 2018. Na druhém místě se nachází Singapur, následovaný Čínou s 470 roboty na 10 000 pracovníků – více než dvojnásobek oproti roku 2019.
V Evropské unii činí průměrná hustota robotů 219 jednotek na 10 000 zaměstnanců, což je nárůst o 5,2 %. Mezi první desítkou zemí světa se z EU umístily Německo, Švédsko, Dánsko a Slovinsko. Česká republika je s 207 jednotkami pod průměrem EU, ale je na tom lépe než sousední Slovensko (201) nebo Francie (186).
Německo, se 429 roboty na 10 000 zaměstnanců, se nachází na čtvrtém místě světového žebříčku. Od roku 2018 zde hustota robotů rostla ročně o 5 %, uvádí IFR.
Zdroj dat: Mezinárodní federace robotiky
Německo, které se tradičně spoléhalo na svůj průmysl a export jako hlavní motor ekonomického růstu, čelí stále tvrdší konkurenci ze strany zemí jako Čína. Očekává se, že německá ekonomika se v roce 2024 propadne druhý rok po sobě, což z ní činí nejhůře si vedoucí ekonomiku v rámci skupiny sedmi nejbohatších demokracií (G7).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.