Kryptorevoluce prošla Senátem. Bitcoin a další digitální měny se budou nově danit stejně jako akcie. Jako sněmovní zpravodaj a autor klíčových pozměňujících návrhů k zákonu o digitalizaci finančního trhu mám jasnou vizi: chci, aby se Česká republika stala Švýcarskem digitálních měn. Kryptoměny představují budoucnost, a pokud chceme zůstat konkurenceschopní, musíme vytvořit podmínky, které podpoří inovace a zároveň zajistí ochranu investorů, spotřebitelů i stabilitu trhu.
Přijetí zákona znamená obrovský krok vpřed. Dosud u nás chyběla jasná regulace, což vytvářelo právní nejistotu pro firmy i jednotlivce. Nyní zavádíme pravidla, která nastaví férové prostředí pro všechny zúčastněné. Zakotvili jsme časový test tří let a hodnotový test do 100 000 Kč za zdaňovací období, po jejichž splnění jsou příjmy z kryptoměn osvobozeny od daně. Tím podporujeme dlouhodobé investory, aniž bychom zároveň zatěžovali daňový systém. Jde o stejné principy, jež platí například u akcií a cenných papírů.
Diskuze o zdanění kryptoměn začala už během příprav konsolidačního balíčku. Rezort financí se pak tématu více věnoval loni na podzim v rámci evropské regulace MiCA (Markets in Crypto-Assets). MiCA je první snahou EU o vytvoření komplexního rámce stanovujícího jednotná pravidla pro kryptoaktiva v unii. Úprava začala platit před koncem roku. I proto nyní došlo ke změnám v české legislativě.
Důležitým prvkem je dohled České národní banky. ČNB bude vydávat licence poskytovatelům krypto služeb, čímž zajistíme transparentnost, omezíme prostor pro podvody a neetická jednání. Spotřebitelé, kteří investují do kryptoměn, tak budou mít větší jistotu, že se pohybují v regulovaném prostředí, které zaručuje jejich práva.
Česko má skvělé předpoklady stát se evropským centrem digitálních finančních inovací. Češi v evropském srovnání patří mezi lídry v bezkontaktním placení, respektive platbou mobilním telefonem. Máme špičkové IT odborníky, silné startupové podhoubí, tvořící zhruba 5 % české ekonomiky a rozvíjející se fintech sektor.
Zároveň vidíme obrovský zájem o kryptoměny jak mezi investory, tak mezi běžnými občany. Navíc české firmy stojí například za prvním těžebním poolem, hardwarovou peněženkou Trezor, bitcoinovými bankomaty či kryptoměnovými burzami.
Samozřejmě si uvědomuji, že legislativní úpravy nejsou samospásné. Regulace musí držet krok s technologickým vývojem a být schopna reagovat na nové výzvy. Proto považuji tento zákon za první krok a jsem připraven jej dále rozvíjet na základě zkušeností z trhu a zpětné vazby odborníků.
Věřím, že Česká republika má šanci stát se lídrem kryptoměn.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.