Vodácký kanál v Olomouci? Město by nemuselo platit nic navíc, tvrdí vodáci

Autoři | Foto Petr Slavík/kanoe.cz, poskytl Tomáš Pejpek

Olomouc čeká rozhodnutí, zda na Mlýnském potoce u Šantovky vznikne vodácký kanál. Radní schválili koncepci celého území, v dalším kole budou vybírat ze dvou variant, s kanálem, nebo bez něho. Vodáci argumentují, že stavba slalomové dráhy by město nestála nic navíc. Proti je však část místních obyvatel.

"Rada města schválila koncept zprůchodnění Mlýnského potoka v úseku na jih od centra podle studie předložené společností Šantovka District a zahájila projednání podrobnější studie Mlýnského potoka v úseku od Tržnice po Šantovku pořízené oddílem SK UP Olomouc. Spolek zde chce vybudovat vodácký areál, s žádostí o podporu při jeho vybudování se obrátil na město," potvrdil náměstek primátora Olomouce Tomáš Pejpek (Pro Olomouc a Piráti).

Město chce zanedbanou lokalitu zpřístupnit veřejnosti, vznikne zde nová stezka pro pěší a cyklisty, místa pro odpočinek a nová náplavka. Varianta s vodáckým areálem počítá s výstavbou slalomové dráhy, loděnice a lávky. Dráha by sloužila nejen špičkovým sportovcům, ale i veřejnosti, rekreačním vodákům, dětem, školám a záchranným složkám. 

Varianta bez vodáckého areálu se zaměřuje výhradně na stezku, veřejná prostranství a úpravu koryta. Tok by byl zpřístupněn rekreačním vodákům, část břehu by mohla sloužit jako vodní park s dětskými herními prvky. 

U příležitosti Dne Země, který byl v úterý, vodáci z Olomouce zorganizovali úklid Mlýnského potoka a jeho okolí. Kromě sběru odpadků ve spolupráci s Povodím Moravy odstraňovali i překážky přímo z koryta potoka. Součástí programu byl také symbolický první sjezd jezu u Šantovky.

Proti stavbě kanálu je však část zdejších obyvatel. Jejich připomínky se týkají především objemu staveb a rizik spojených s podzemní vodou, dopravy a vlivu na zeleň a klid v celé lokalitě. "Rada města nyní bude rozhodovat, zda město podpoří variantu s vodáckým areálem, která přináší širší sportovní a veřejný užitek, nebo variantu bez něj, která se drží šetrnějšího zásahu. Klíčové bude také vyřešení majetkoprávních vztahů a dohoda o financování s dalšími partnery," vysvětlil náměstek Pejpek.

Podle předsedy oddílu kanoistiky SKUP Olomouc Roberta Knebela připomínky obyvatel řeší studie, kterou vodáci radním předložili. Varianta s vodáckým kanálem by přitom město stála stejně jako varianta bez kanálu.

"Z našeho pohledu jsme zodpověděli drtivou většinu všech připomínek obyvatel kromě jediné, že nás tam prostě nechtějí. Zprůchodnění nábřeží přitom bude město stát stejně, když tam loděnice a kanál budou, a i když tam nebudou. Je totiž velká pravděpodobnost, že se na stavbu kanálu podaří sehnat dotace z NSA, Olomouckého kraje a od soukromého investora. Tyto tři dodatečné investice jsou navázané na náš oddíl, nikoliv na cyklostezku ve druhé variantě. Ve finále to pro město vychází stejně," vysvětlil Knebel. 

Olomoucký vodácký klub je dlouhodobě nejúspěšnější oddíl na divoké vodě v Česku. Vodáci však tráví více než 100 dní ročně mimo město. Nejbližší vhodná voda je u Prahy a na jihu Čech.

Vodácký kanál by měl vzniknout v úseku Mlýnského potoka za jezem u třídy 17. listopadu až k Šantovce. Jde o dráhou dlouhou asi 170 metrů. Revitalizaci toku, celého území a rozsáhlou výstavbu pak připravuje developerská skupina Redstone Richarda Morávka, která provozuje Šantovku. 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky vodácký kanál, studie, investice, Olomouc, vodáci, Olomoucký kraj, Mlýnský potok, rada, Šantovka, Den Země

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.