Americký Úřad pro řízení a rozpočet (OMB) navrhl rozsáhlé rozpočtové škrty, které by zásadně omezily finanční prostředky ministerstva zahraničí. Mezi hlavními body návrhu je uzavření zahraničních zastupitelských úřadů, redukce počtu zaměstnanců a zastavení podpory řadě mezinárodních organizací, včetně NATO a OSN. Informovala zahraniční média.
Tento návrh, který byl ministerstvu zahraničí předložen minulý týden, se zatím nachází v úvodní fázi a podléhá dalšímu posouzení. Očekává se, že narazí na odpor nejen uvnitř samotného resortu, ale především v Kongresu, kde se bude rozhodovat o finální podobě celého federálního rozpočtu.
Podle informací z prostředí vlády musí návrh projít několika revizemi, než bude předložen zákonodárcům. Už nyní však naznačuje směr, kterým se současná administrativa ubírá. Plán je součástí širší snahy o redukci státních výdajů v řadě federálních institucí – od zdravotnictví po mezinárodní rozvojovou pomoc.
Rozpočtový plán počítá s výrazným snížením prostředků pro diplomatickou službu. Navržená částka pro rok 2026 činí 28,4 miliardy dolarů, což je o 48 % méně než schválený rozpočet pro rok 2025. V rámci těchto škrtů by došlo k dramatickému snížení příspěvků na mezinárodní instituce – např. příspěvky na činnost OSN by se snížily z 1,5 miliardy na 169 milionů dolarů.
V návrhu se mimo jiné uvádí, že zahraniční pomoc spravovaná ministerstvem zahraničí a USAID by se měla zkrátit o polovinu. Současně by došlo ke zrušení více než čtvrtiny dosavadních programů, omezení zahraničních cest a benefitů zaměstnanců ve službách americké diplomacie.
Zásadním bodem návrhu je úplné zastavení financování pro OSN, NATO a některé další mezinárodní a nevládní organizace. Dokument také počítá s ukončením programů na pomoc afghánským spolupracovníkům Spojených států a s rozpuštěním úřadu, který dohlížel na efektivitu americké pomoci v Afghánistánu.
Kromě toho by měly být výrazně omezeny humanitární a migrační programy, které by zároveň přešly pod nově zřízený úřad zaměřený na mezinárodní humanitární agendu.
Tento postup navazuje na nedávné rozhodnutí Bílého domu z března 2025, kdy došlo k ukončení většiny kontraktů USAID na zahraniční pomoc – celkem 83 %. Tato změna se zvlášť citelně dotýká Ukrajiny, kde Spojené státy poskytly miliardovou pomoc jak v oblasti rozvoje, tak humanitárních aktivit a přímé rozpočtové podpory.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám