Bývalý americký prezident Jimmy Carter, který stál v čele Spojených států v letech 1977 až 1981, zemřel ve věku 100 let. Smutnou zprávu oznámilo The Carter Center, organizace, kterou Carter založil se svou manželkou Rosalynn v roce 1982. Carter byl nejen prezidentem, ale také významnou osobností na poli diplomacie, humanitární pomoci a obhajoby lidských práv, což mu v roce 2002 vyneslo Nobelovu cenu za mír. Světoví lídři i významné osobnosti reagovali na jeho úmrtí s uznáním jeho zásluh a odkazu.
Prezident Joe Biden vyjádřil hluboký smutek nad úmrtím bývalého prezidenta Jimmyho Cartera, který zemřel 29. prosince 2024 ve věku 100 let. Označil ho za „muže charakteru, odvahy a soucitu“ a připomněl jeho významný odkaz, zahrnující dohody z Camp Davidu, boj za lidská práva a práci na globálním míru. Biden vyhlásil 9. ledna 2025 Národním dnem smutku a nařídil stažení vlajek na půl žerdi na 30 dní, přičemž dodal: „Ztrácíme nejen prezidenta, ale i světlo, které nás vedlo.“
K úmrtí se vyjádřil i budoucí americký prezident Donald Trump. „Prezident Jimmy Carter zemřel ve věku 100 let. Přestože jsem s ním zásadně nesouhlasil filosoficky a politicky, věděl jsem, že skutečně miloval a respektoval naši zemi. Tvrdě pracoval, aby udělal Ameriku lepším místem, a za to mu vyjadřuji svůj nejhlubší respekt. Byl to opravdu dobrý muž a bude nám všem chybět,“ uvedl Trump a dodal: „Melania a já posíláme nejvřelejší soustrast jeho úžasné rodině.“
Mezi osobnostmi, které reagovaly na Carterovo úmrtí, byl také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Jimmy Carter byl lídr, který stál pevně na straně svobody a demokracie. I v době, kdy Ukrajina nebyla nezávislá, projevil své odhodlání bránit hodnoty svobody a křesťanské víry,“ uvedl Zelenskyj a připomněl Carterovu podporu v boji proti ruské agresi.
Francouzský prezident Emmanuel Macron ocenil Carterovu celoživotní práci na poli lidských práv a míru: „Jimmy Carter po celý svůj život hájil práva těch nejzranitelnějších a neúnavně bojoval za mír. Francie vyjadřuje upřímnou soustrast jeho rodině a americkému lidu.“
Egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi připomněl Carterův význam v mírovém procesu mezi Egyptem a Izraelem: „Jeho hluboké přesvědčení o spravedlnosti a míru inspirovalo mnoho lidí. Dohoda z Camp Davidu, kterou pomohl zprostředkovat, bude navždy zapsána v historii.“
Kanadský premiér Justin Trudeau zdůraznil Carterovu empatii a oddanost veřejné službě: „Jimmy Carter celý svůj život neúnavně sloužil druhým doma i ve světě. Byl vždy laskavý a ochotný podělit se o své zkušenosti a rady.“
Podobně britský premiér Keir Starmer vyzdvihl Carterův přínos k mírovým jednáním: „Jeho prezidentství je spojeno s historickými dohodami z Camp Davidu, za které byl oceněn Nobelovou cenou za mír. Jeho celoživotní oddanost míru a službě veřejnosti je inspirací.“
Maďarský premiér Viktor Orbán připomněl Carterovo gesto vůči Maďarsku: „Tím, že v 70. letech vrátil svatou korunu Maďarům, dal naději svobodomilovným Maďarům v těžkých časech.“
Generální tajemník OSN António Guterres shrnul Carterovu roli jako humanitáře a zastánce lidských práv: „Prezident Carter bude zapamatován jako zastánce zranitelných, neúnavný obhájce společného dobra a šampión lidských práv.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.