Bašár al-Asad, bývalý syrský prezident, opustil zemi společně se svou rodinou a našel útočiště v Rusku, kde jim byl udělen humanitární azyl. Tato událost přichází po nečekaném převzetí moci opozicí, která bez odporu vstoupila do hlavního města Damašku a ukončila tak téměř šest desetiletí trvající vládu Asadova klanu.
Podle ruských médií dorazil Bašár al-Asad spolu se svou rodinou do Moskvy, kde jim Kreml poskytl útočiště na základě humanitárních důvodů. „Prezident Sýrie Asad a jeho blízcí přicestovali do Ruska. Byl jim poskytnut humanitární azyl,“ uvedly zdroje ruských médií včetně agentury Interfax.
Podrobnosti o jejich aktuálním pobytu zůstávají tajné, a ani plánovaná schůzka mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a Asadem nebyla potvrzena. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že setkání není zahrnuto v oficiálním prezidentském kalendáři. „V tuto chvíli neplánujeme žádné veřejné vystoupení spojené s touto událostí,“ dodal.
Vývoj situace v Sýrii překvapil nejen světové mocnosti, ale i samotnou Moskvu, která byla dlouhodobým spojencem Asadova režimu. „To, co se stalo, překvapilo celý svět, a ani my nejsme výjimkou,“ řekl Peskov agentuře TASS.
Opozice získala kontrolu nad hlavním městem Damaškem téměř bez boje, což ukončilo dlouholeté vlády režimu. Podle informací z ruského ministerstva zahraničí Asad ještě před svým odchodem nařídil klidné předání moci opozičním silám. Tento krok má usnadnit přechod k nové vládě.
Spojené státy reagovaly na vývoj situace konkrétními kroky. „Otevírají se nové příležitosti pro obyvatele Sýrie i celý region,“ uvedl americký prezident Joe Biden na sociální síti X.
Biden uvedl čtyři klíčové priority: podporu syrské transformace prostřednictvím OSN, zajištění stability ve východní Sýrii a ochranu amerického personálu, pokračování v boji proti ISIS a podporu sousedních států – Jordánska, Libanonu, Iráku a Izraele – v případě hrozeb. „Budeme zůstávat ostražití,“ dodal Biden.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.