Dvě stíhačky za osm dní: Americké námořnictvo přichází o letouny za desítky milionů

Autoři | Foto Wikimedia Commons, Andrew Mercer

Zahraniční média informovala o dvou po sobě jdoucích incidentech na palubě letadlové lodě USS Harry S. Truman, při nichž došlo ke ztrátě stíhacích letounů typu F/A-18 Super Hornet. Loď v současnosti operuje v Rudém moři jako součást americké úderné flotily, která provádí letecké údery proti Hútíům v Jemenu a zajišťuje bezpečnost námořní dopravy v oblasti ohrožené raketovými a dronovými útoky. Celková hodnota ztracených letounů přesahuje 140 milionů dolarů. Americké námořnictvo zahájilo vyšetřování.

F/A-18 Super Hornet a flotila USA podnikají údery proti Hútíům

Letadlová loď USS Harry S. Truman operuje v Rudém moři jako součást Carrier Strike Group 10, která se podílí na bojových operacích proti Hútíům v Jemenu. Stíhací letouny F/A-18 Super Hornet z její paluby provádějí letecké údery na pozemní cíle, zatímco doprovodná plavidla, jako jsou torpédoborce a křižníky, zajišťují protiraketovou obranu a ochranu námořní dopravy před raketovými, balistickými a dronovými útoky. Operace jsou součástí širšího nasazení USA k udržení bezpečnosti v regionu.

Nehoda při přistání skončila katapultáží

K nejnovějšímu incidentu došlo v úterý večer, kdy dvoumístný stíhací letoun F/A-18F Super Hornet, jehož hodnota se odhaduje na 70 až 75 milionů dolarů, spadl z paluby letadlové lodě USS Harry S. Truman do Rudého moře. Podle amerických představitelů došlo během přistání k selhání zachycení, kdy letoun nezachytil brzdicí lano a pokračoval v pohybu až k přídi, kde spadl do vody. Oba členové posádky se katapultovali, utrpěli jen lehčí zranění a byli z moře vyzvednuti záchranným vrtulníkem. Příčina nehody je předmětem šetření.

První ztráta letounu a možné souvislosti s útoky Hútíů

K prvnímu incidentu došlo 28. dubna, kdy stíhačka F/A-18E Super Hornet v hodnotě přibližně 67 milionů dolarů spadla do Rudého moře během manipulace v hangáru. Letoun byl vlečen tahačem, přičemž posádka nad ním ztratila kontrolu a obě zařízení spadla z paluby. Námořnictvo uvedlo, že nikdo nebyl zraněn a incident je předmětem šetření. Ve stejný den ovšem oznámili Hútíové z Jemenu, že jejich síly vypálily balistické a řízené střely na americké lodě v regionu. Podle některých zpráv mohl prudký manévr lodi při snaze vyhnout se útoku přispět ke ztrátě letounu, tato verze však nebyla oficiálně potvrzena.

Série nehod 

Dva incidenty v tak krátkém čase vyvolávají zvýšenou pozornost. Ačkoliv mají rozdílný charakter, americké námořnictvo zahájilo vyšetřování v obou případech a zdůraznilo, že bezpečnostní standardy zůstávají prioritou. Výsledky šetření mají určit, zda šlo o ojedinělé události, nebo zda je třeba provést systémové změny v provozu na letadlových lodích.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Námořnictvo Spojených států amerických, stíhačka, Boeing F/A-18E/F Super Hornet, letadlová loď

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.