Tchaj-wan modernizuje dělostřelectvo: objednal 168 houfnic M109A7 z USA

Autoři | Foto Wikimedia Commons, Sir kiss

Podle informací zveřejněných deníkem Liberty Times Next, které následně převzala řada zahraničních médií, Tchaj-wan schválil rozsáhlý nákup samohybných houfnic M109A7 ze Spojených států. Tento krok představuje zásadní posun v modernizaci ozbrojených sil a zároveň rozšiřuje původní záměr, který počítal s menším počtem kusů.

Rozšíření objednávky: 168 místo původních 40 houfnic

Tchaj-wan formálně schválil nákup 168 pásových houfnic M109A7 ráže 155 mm, čímž výrazně navýšil původní záměr, který počítal se čtyřiceti kusy. Cílem je nejspíše kompletní výměna dosluhujícího dělostřeleckého vybavení. Zakázka zahrnuje také bližší nespecifikovaný počet podpůrných muničních vozidel M992A3, která sdílejí stejnou konstrukční základnu jako samotné houfnice, což zjednoduší provoz i údržbu.

Celková hodnota kontraktu dosahuje více než 90 miliard tchajwanských dolarů, tedy přibližně 2,75 miliardy amerických dolarů.

Tchajwanské pozemní síly v současnosti provozují směsici starších samohybných houfnic, jejichž provozní a technická životnost se blíží ke konci. Inventář čítá celkem 488 kusů, z nichž většina již není podporována původními výrobci a neodpovídá současným operačním nárokům. Patří sem mimo jiné 100 kusů lehkých M108 ráže 105 mm, 225 houfnic typu M109A2/A5, 70 těžkých M110A2 s ráží 203 mm, dále pak modely M44T a T-69.

M109A7: platforma nové generace

Americká samohybná houfnice M109A7 tvoří základ nově zaváděné dělostřelecké techniky, přičemž její konstrukce vychází z modernizačního programu Paladin Integrated Management (PIM). Zbraňová část zůstává shodná s předchozím modelem M109A6 Paladin, ale samotná platforma prošla zásadní technickou transformací zaměřenou na zvýšení mobility, provozní životnosti a digitální kompatibility.

Zásadní změnou je využití podvozku odvozeného od bojového vozidla pěchoty typu Bradley, který zajišťuje technickou kompatibilitu s dalšími prvky výzbroje a zároveň zjednodušuje údržbu i zásobování náhradními díly. Významnými modernizačními prvky jsou mimo jiné plně digitální systém řízení palby, elektrický pohon hlavních mechanismů, automatizovaný systém nabíjení i výkonný elektrický generátor, připravený pro integraci pokročilých technologií, včetně síťově propojených nebo částečně autonomních řešení.

Z hlediska palebných schopností houfnice dosahuje dostřelu přes 30 kilometrů při použití standardní munice, zatímco s pomocí raketově asistovaných střel lze cíle zasahovat i za hranicí 40 kilometrů. Celý systém je navržen s důrazem na schopnost rychlého přesunu po výstřelu, což minimalizuje riziko zásahu protiútokem a umožňuje flexibilní nasazení i v podmínkách intenzivního bojového nasazení.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Tchaj-wan, USA, dělostřelectvo, samohybné dělo, Bradley

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.