Od 1. ledna 2025 se zvyšují starobní, invalidní a pozůstalostní důchody. Každý příjemce obdrží navíc 260 korun měsíčně, přičemž většině se zvýší i zásluhová část důchodu o 0,6 %. Průměrná starobní penze se tak navýší o 358 korun, čímž by měla dosáhnout přibližné hodnoty 21 080 korun. O stejné procento rostou také příplatky pro odbojáře, vězně komunistického režimu a další vybrané skupiny. Pracující důchodci navíc nebudou odvádět důchodové odvody, což jim zajistí vyšší čistý příjem. Na valorizaci bude muset stát vyčlenit přibližně 12,3 miliardy korun.
Zákon stanovuje každoroční lednovou valorizaci důchodů, která zohledňuje nárůst cen pro domácnosti důchodců a třetinu růstu reálných mezd. Zatímco výdělky stagnovaly, životní náklady důchodcům vzrostly o 1,7 %, což odpovídá celkovému navýšení důchodů o tuto hodnotu.
Navýšení důchodů se skládá ze dvou částí: solidární pevné výměry a zásluhového procentního dílu. Pevná část, která je pro všechny stejná, odpovídá desetině průměrné mzdy, odhadované letos na 46 600 korun. Tento základ se zvyšuje z loňských 4400 na 4660 korun, což představuje přídavek 260 korun pro každého příjemce. Zásluhový díl, ovlivněný odpracovanými roky a výší odvodů, roste o 0,6 %, což u průměrné penze činí 92 korun. Společně s valorizací výchovného se tak průměrná starobní penze zvyšuje o 358 korun.
Zásluhový díl důchodů však není valorizován těm, kteří od října 2023 odešli do předčasného důchodu a nedosáhli řádného důchodového věku, těm se upravuje pouze pevná částka. Letos je na valorizaci nutné vyčlenit 12,3 miliardy korun, přičemž systém důchodového pojištění se i nadále potýká s deficitem, odhadovaným na 18,3 miliardy korun.
Důchodové příplatky pro odbojáře, oběti komunistického režimu a jejich pozůstalé se od ledna zvyšují o 0,6 %. Speciální příspěvek zavedený v roce 2005 pro účastníky druhé světové války nahradil dřívější slevy na dopravu či lázeňské pobyty a aktuálně se zvyšuje na 2985 korun pro odbojáře a rehabilitované, zatímco pozůstalí obdrží 1493 korun. Příspěvek čerpá přibližně šest až sedm tisíc lidí.
Pracující starobní důchodci navíc již nebudou odvádět 6,5 % na důchodové pojištění. Při měsíčním příjmu 20 000 korun hrubého jim zůstane navíc 1300 korun, u příjmu 40 000 korun pak 2600 korun. Odhaduje se, že státní příjmy z pojistného klesnou přibližně o čtyři miliardy korun.
Na konci září loňského roku Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela 2,37 milionu starobních důchodů, 413 500 invalidních penzí a 58 200 důchodů pozůstalostních. Kromě toho penzijní systémy resortů obrany, vnitra a spravedlnosti poskytovaly další desetitisíce důchodů, které jsou ve srovnání s běžnými obvykle vyšší.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
S článku: Zatímco výdělky stagnovaly, životní náklady důchodcům vzrostly o 1,7 %, což odpovídá celkovému navýšení důchodů o tuto hodnotu.
Tato lež je už na vzpouru, kdyby řekli pravdu bylo by to lepší, ale tato vláda je na lži postavená a tak jsme v pasti ! Bydlím v paneláku a teplo my zdražili o 6,5 % a vodu o 4,5 % a jen na toto musím vydat důchodu i po tom slavném navýšení, o 490 Kč nad tu vyrovnání inflaci. Kde jsou peníze na jídlo jež zdražilo za rok i o 40 % některé a drtivá většina o 12 %. Doprava se taky zvedla o 5 % a léky o 23 % . Nemá smysl vyjmenovávat co vše se zdražilo, jelikož se zvedlo DPH tak je to skoro vše. V průměru i přes to "navýšení" klesla reálná hodnota penze o 6,5% . Vždy když je ODS u moci to takhle dopadne, boháči bohatnou rychleji a politici taky a občan chudne !!
Dostanu směšných 330 kč měsíčně přídáno.to se hodně rozšoupnu.Politici si přidají desítky tisíc měsíčně,jelikož s třistatisíci prý nevyžijí.Ano jedná se o české vládní ministry,kteří devastují tuto zemi a můžou za její propad mezi rozvojové země.