Německé větrné elektrárny vyrábějí méně elektřiny, a ceny tak letí vzhůru. Cenový rozdíl mezi elektřinou v Německu a Francii se v tomto týdnu vyšplhal na nejvyšší úroveň od začátku roku. Ve Francii naopak cena elektřiny výrazně klesla. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Německá denní spotová cena elektřiny na čtvrtek vzrostla o 4,3 % a dosáhla 103,18 eura za megawatthodinu, což je nejvyšší hodnota za poslední dva týdny. Naproti tomu francouzská cena klesla o více než polovinu na pouhých 10,07 eura za MWh.
Hlavním důvodem německého zdražení je nízká produkce větrných elektráren. Podle modelu agentury Bloomberg má ve čtvrtek výkon větrných turbín v Německu činit mezi 5,2 a 11,3 gigawattu, což je pod průměrem z loňského května, kdy činil 11,8 GW.
Když vítr nefouká, musí Německo spoléhat na dražší a méně ekologické zdroje – uhlí, hnědé uhlí a zemní plyn. Navíc ve větší míře dováží elektřinu ze zahraničí, především z Francie. Podle dat sdružení evropských provozovatelů přenosových soustav Entso-E jsou německé denní importy z Francie aktuálně nejvyšší za posledních deset let.
Německá energetika prochází v posledních letech zásadní proměnou. S koncem jaderné energetiky a masivními investicemi do obnovitelných zdrojů se země stává stále více závislou na počasí.
Rozdíly mezi jednotlivými státy v rámci evropské energetické soustavy tak čím dál více ukazují, jak klíčová je flexibilita a přeshraniční spolupráce při výrobě a distribuci elektřiny.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám