Od srpna 2026 se má podnikům znovu otevřít možnost žádat o podporu z programu Nové úspory energie. Národní rozvojová banka (NRB) jej chystá obnovit ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a pro nové žádosti bude k dispozici alokace 2 mld. Kč. Program cílí na projekty, které snižují energetickou náročnost firem a jejich provozní náklady, a to jak v budovách, tak při využívání strojů a výrobních technologií.
Podpora míří na investice v přechodových regionech České republiky, konkrétně v Jihočeském, Jihomoravském, Plzeňském a Středočeském kraji a v Kraji Vysočina. Podniky mohou využít zvýhodněný úvěr s úrokem 0 % p. a. až do výše 90 % způsobilých nákladů. Po dosažení stanovených energetických úspor mohou získat také výkonnostní finanční příspěvek ve formě odpuštění části jistiny, a to až do výše 20 % způsobilých nákladů.
Pro posouzení projektu je důležitý energetický posudek, který vyčísluje očekávané úspory a pomáhá nastavit investici podle požadavků programu. NRB nabízí jeho zpracování prostřednictvím programu ELENA, který může pokrýt až 90 % nákladů na energetické poradenství.
V oblasti energetických úspor už NRB poskytla českým firmám podporu v celkové výši 2,4 mld. Kč. Opatření realizovaná v rámci programu ELENA letos podle banky přinesla podnikům průměrnou úsporu 44 % spotřebované elektřiny, plynu nebo tepla. Program Nové úspory energie je realizován ze zdrojů Operačního programu Technologie a konkurenceschopnost MPO.
„Investice do modernějších a úspornějších technologií patří mezi nejrozumnější kroky, které mohou firmy udělat. Stát jim v tom chce být partnerem, proto obnovujeme program Nové úspory energie s novou alokací dvě miliardy korun. Pomůžeme tak podnikům financovat projekty, které podpoří jejich další rozvoj i konkurenceschopnost,“ říká Karel Havlíček (ANO), 1. místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?