Distribuční síť se má v příštích letech výrazně modernizovat. ČEZ Distribuce do ní chce v letech 2026–2030 investovat 93 miliard korun. Peníze mají pomoci s posílením kapacity, zajištěním spolehlivých dodávek elektřiny a lepším řízením soustavy, která musí reagovat na rozvoj decentralizovaných zdrojů, bateriových úložišť, elektromobility i elektrického vytápění.
Už v roce 2025 dosáhly investice společnosti 19,2 miliardy korun, což ČEZ Distribuce označuje za druhý nejvyšší objem ve své historii. Významná část dalších prostředků má směřovat do středních Čech, kde firma do roku 2030 počítá s investicemi přesahujícími 18 miliard korun.
Modernizace se zaměří například na vedení velmi vysokého napětí, rozvodny a trafostanice. Důležitou součástí změn bude také chytré měření: firma zatím instalovala přibližně 430 tisíc inteligentních elektroměrů, do roku 2027 chce jejich počet zvýšit na 800 tisíc a do roku 2030 až na 1,5 milionu.
„Energetika prochází hlubokou proměnou a stále více klade důraz na spolehlivost, efektivitu i bezpečnost. Pro nás proto nabývá na významu digitalizace, rozvoj mobilních aplikací pro komunikaci se zákazníky i pokročilé systémy řízení, které umožňují co nejrychleji reagovat na poruchy i individuální požadavky,“ uvedl generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?