Meziroční růst cen zpomalil na 1,8 %, nejnižší úroveň od března 2018

Autoři | Foto Pixabay

Spotřebitelské ceny v dubnu meziměsíčně klesly o 0,1 %, což bylo ovlivněno zejména poklesem cen alkoholu, tabákových výrobků a dovolených s komplexními službami. Klesaly také ceny potravin, především cukru o 10,6 %, vajec o 4,4 % a čokoládových výrobků o 2,5 %. Naopak zdražily produkty pro údržbu domácnosti o 1,7 %, ubytovací služby o 2,5 % a hovězí a telecí maso o 4,7 %. Celkově ceny zboží klesly o 0,3 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,2 %.

Meziroční míra inflace se zpomalila na 1,8 %, což je nejnižší úroveň od března 2018. Výrazný vliv na tento pokles měly levnější pohonné hmoty o 13,4 % a snížení cen základních potravin jako mouky o 14,2 % a cukru o 32,4 %. Naopak vzrostly ceny másla o 28,8 %, kávy o 20,4 % a kakaa o 18,9 %. Bydlení zůstává klíčovým faktorem inflace, s růstem nájemného o 5,9 %, vodného o 4,2 %, stočného o 3,7 % a tepla a teplé vody o 4,9 %. Ceny elektřiny klesly o 4,7 % a plynu o 8,9 %.

Podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) inflace v Česku dosáhla 1,7 %, což je pod průměrem eurozóny (2,2 %). Nejvyšší inflaci zaznamenalo Estonsko (4,4 %), nejnižší Francie (0,8 %). Dubnový pokles inflace potvrzuje trend mírného růstu cen.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky inflace, trend, Česko, Eurozóna, cukr

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.