České zdravotnictví čelí rostoucím výzvám spojeným se stárnutím populace, nárůstem počtu chronických nemocných a neudržitelným růstem nákladů. Podle konzervativních odhadů mohou náklady veřejného zdravotního pojištění do roku 2040 přesáhnout 1033 miliard Kč. Hospodářská Komora ČR na setkání s názvem Zdravotnictví na křižovatce představila návrhy na reformy, které zajistí udržitelnost a vysokou kvalitu péče i pro budoucí generace, a zároveň apeluje na politické strany, aby zdravotnictví zařadily mezi hlavní priority svých programů.
Prevence sehrává zásadní roli při snižování nákladů a zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva, jak upozorňuje Aleš Rod z Národní ekonomické rady vlády (NERV): „Prevence má pozitivní návratnost investic. Může výrazně snížit náklady na léčbu chronických onemocnění, a to zejména u nejvyšších nákladových položek systému, jako jsou kardiovaskulární onemocnění. U nich známe rizikové faktory i to, jak účinnou prevencí rizika snižovat.“
Hospodářská komora ČR také navrhuje transparentnější jednání o úhradách mezi poskytovateli péče a zdravotními pojišťovnami a restrukturalizaci zdravotnického systému. Přesun péče do ambulantní a domácí formy, digitalizace a inovativní technologie by mohly významně ulevit veřejným financím a přispět k efektivnějšímu poskytování služeb.
„Bez zásadních změn nebude možné současnou úroveň dostupnosti a kvality zdravotní péče zachovat i pro budoucí generace. Musíme tedy najít společnou řeč, aby se podařilo potřebné změny dobře připravit a schválit,“ dodal Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám