Dvanáct klíčových opatření pro lepší dostupnost bydlení

Autoři | Foto Pixabay

Národní ekonomická rada vlády (NERV) na svém zasedání seznámila předsedu vlády a ekonomické ministry s výstupy Pracovní skupiny věnované problematice dostupného bydlení. Celkový plán zahrnuje 30 doporučených střednědobých kroků, které jsou rozděleny podle konkrétních oblastí řešení. Autoři z NERV však pro lepší pochopitelnost shrnuli tyto kroky do 12 klíčových opatření.

Cílem návrhu je komplexně řešit problémy dostupnosti bydlení, které mají negativní dopady na mobilitu obyvatel, zakládání rodin a sociální soudržnost. Mezi hlavní motivy patří potřeba zrychlit stavební řízení, reformovat územní plánování, zlepšit financování obcí a omezit neefektivní dotace. Česká republika čelí vážným problémům s bydlením, zejména v prosperujících regionech, jako je Praha, kde ceny nemovitostí rostou a dostupnost obecního a sociálního bydlení je nízká.

Návrh NERV zahrnuje těchto 12 opatření: zrychlení povolování výstavby, reformu územního plánování, změnu financování obcí, omezení zbytečných výdajů, zvýšení výdajů na dostupné bydlení, motivaci obcí k využívání obecního a sociálního bydlení, omezení obchodování s chudobou, reformu daně z nemovitých věcí, podporu dlouhodobých pronájmů, posílení investic na stáří, zlepšení energetické úspornosti bytů a zlepšení datového monitoringu bytového a pozemkového fondu.

Družstevní bydlení může řešit nedostatek bytů, chybí však podpora státu, říká předseda SČMBD

Podpora družstevního bydlení, zdůrazněná v koncepci bydlení ČR 2021+ i v programovém prohlášení současné vlády, zůstává podle předsedy Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) Jana Vysloužila zatím jen na papíře. Přestože družstevní...

Pro Trade-off se k tématu vyjádřil Dominik Stroukal, člen Národní ekonomické rady vlády: „Návrhy jasně ukazují, že problém s dostupností bydlení u nás nevyřeší jen snahy o omezování poptávky po něm, ale zejména výrazné změny na straně nabídky. Bohužel dobře víme, že mají návrhy jako celek tři zásadní omezení. Zaprvé je nutné tato opatření zavést z velké většiny, protože jedno či dvě z nich nestačí a všechna se vzájemně doplňují. A víme, jak obtížné u nás je změnit i maličkosti. Zadruhé je pravděpodobné, že by si politici mohli vybrat jen ty populárnější body, které jsou ale rozpočtově negativní, a tím jít proti minulým konsolidačním snahám. A konečně tyto návrhy nepřinesou dostupnost okamžitě, ale až za horizontem vládnutí, takže politická motivace je přijímat je o to menší. Chce to odvahu.“ 

Každé z opatření je dále rozvedeno s konkrétními návrhy na realizaci, které zahrnují podporu nové výstavby, zlepšení dlouhodobého nájemního bydlení, daňové reformy, úpravy dávkového systému a opatření pro zvýšení kupní síly obyvatel.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky bydlení, Národní ekonomická rada vlády, Česko, Praha, Dominik Stroukal, územní plánování

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.