KOMENTÁŘ: Trumpovy výroky šokují Evropu, ale doma nikoho nevzrušují

Autoři | Foto Václav Nekvapil

Šok, který vyvolávají v Evropě dříve těžko představitelné výroky amerického prezidenta, nechávají představitele washingtonského establishmentu chladnými. Snaží se před námi (středo)Evropany předstírat soucit, ale zlomový summit v Saúdské Arábii a neočekávaná vyjádření na adresu prezidenta Zelenského jsou jen další v řadě excentrických kroků staronového prezidenta, které nezajímají nejen běžného amerického voliče, ale ani prominentní insidery amerického byznysu.

Autor je ředitelem české pobočky mezinárodní poradenské firmy CEC Group

Podle výzkumu ABC News jen 4 % Američanů zohlednilo při loňské volbě prezidenta otázky zahraniční politiky. Prioritními tématy byly pro ně již tradičně stav ekonomiky a imigrace, na čemž Donald Trump uhrál zásadní politické body. Pocit z rozhovorů s lidmi z washingtonské „bubliny”, bez ohledu na to, koho volili, je podobný - panuje překvapivý optimismus ohledně přínosů nové administrativy pro domácí ekonomiku. Snížení daní z příjmů právnických osob na 15 % je lákadlem, kterému nejsou schopni odolat ani demokratičtí byznysmeni. Medializované deportace nelegálních migrantů chápou zase spíše jako divadlo pro Trumpovy voliče, ale bez reálného vlivu na ekonomiku, která se bez pracovní síly z vnějšku neobejde.

Narozdíl od svého prvního volebního období, jsou tentokrát lidé okolo Trumpa dobře připraveni implementovat volební sliby hnutí MAGA v ekonomice. Prezident spektakulárně podepisuje exekutivní příkazy, Republikány kontrolovaný Kongres bude brzy schvalovat řadu již napsaných zákonů. Trump svou osobností a svými výroky tento program zaštiťuje, ale i mezi jeho nominanty panuje široká shoda na tom, jak konkrétně postupovat. 

Naopak zahraniční politika odráží své marginální postavení na škále zájmu amerických voličů i samotného prezidenta. Symbolická rovina a gesta jsou v diplomacii často důležitější než reálné politické kroky. Úzký okruh zahraničněpolitických představitelů USA odezírá Trumpovi ze rtů a snaží se vykládat jeho výroky, ale škoda již dávno vznikla v očích spojenců a nepřátelé demokratického světa se radují. Evropané stále nevěří, že by summit Trump-Putin mohl dopadnout jako nepovedená exhibice s Kim Čong Unem v jeho prvním volebním období, ale obavy z mnichovanského „dealu” nad hlavami Ukrajinců i Evropanů rostou. To jsou ale obavy, které zde ve Washingtonu málokoho reálně zajímají. 

Jediná oblast, kde například představitelé US Chamber of Commerce, s nimiž jsem měl možnost mluvit, znervózní, jsou cla a rozbíhající se obchodní války na všech stranách. Evropští spojenci však velké pochopení od americké elity očekávat nemohou. 

Byla-li zahraniční politika (i díky Jaredem Kushnerem dojednaným tzv. Abrahmovským dohodám) jedním z mála nezpochybnitelně pozitivních výsledků administrativy 45. prezidenta, může být naopak u 47. prezidenta historicky hodnocena v těch nejhorších barvách. Doufejme, že je na podobné závěry ještě brzy.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Donald Trump, Evropa, ekonomika, zahraniční politika, USA, ABC News, Kongres Spojených států amerických, Washington, D.C., United States Chamber of Commerce

Komentáře

Jaroslav Kříž

Stejně jako v Izraeli nikoho nevzrušuje 50.000 mrtvých civilistů v pásmu Gazy, v rusku nikoho nevzrušují válečné zločiny spáchané na Ukrajině, tak v USA nikoho nevzrušuje jakou katastrofu způsobí jejich narcisní vůdce v Evropě i be světě. Teprve budoucí generace si uvědomí, že minulá politika jejich vůdců poškodila především je samotné.

Neděle, 23. února 2025, 10:44Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.