Australská vláda plánuje zavést minimální věkovou hranici pro používání sociálních sítí u dětí, s odvoláním na obavy o jejich duševní a fyzické zdraví. Tento krok však vyvolal odpor od zastánců digitálních práv, kteří varují, že takové opatření by mohlo vést k rizikovým aktivitám v online prostoru mimo kontrolu úřadů. Informovala o tom agentura Reuters
Premiér Anthony Albanese uvedl, že jeho vláda nejdříve spustí zkušební projekt ověřování věku. Teprve poté by měla být letos zavedena legislativa o minimální věkové hranici pro přístup na sociální média.
Albanese sice konkrétní věkovou hranici nespecifikoval, ale uvedl, že by se mohla pohybovat mezi 14 a 16 lety.
„Chci, aby děti opustily obrazovky a trávily čas na sportovních hřištích, plaveckých bazénech nebo tenisových kurtech,“ řekl Albanese v rozhovoru pro Australian Broadcasting Corporation. „Chceme, aby měly skutečné zážitky s reálnými lidmi, protože víme, že sociální média mají negativní vliv na společnost,“ dodal.
Pokud bude zákon přijat, zařadí se Austrálie mezi první země na světě, které zavedou věkové omezení pro používání sociálních sítí. Předchozí snahy, například v Evropské unii, nebyly úspěšné kvůli obavám z omezení práv nezletilých na internetu.
Austrálie patří mezi nejvíce propojené země na světě – více než čtyři pětiny z 26 milionů obyvatel používají sociální sítě, jak ukazují vládní statistiky.
Albanese svůj plán představil v souvislosti s parlamentním vyšetřováním vlivu sociálních médií na společnost. Vyšetřování zahrnuje svědectví, která poukazují na vážné dopady na duševní zdraví dospívajících.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.