V roce 2023 učitelé v regionálním školství dosáhli průměrné hrubé měsíční mzdy 49 058 Kč, včetně všech příplatků a odměn. To představuje meziroční nárůst o 2,8 %, tj. o 1 327 Kč měsíčně. I přes nárůst nominálních mezd se však reálná hodnota výdělků kvůli inflaci snížila o 7,1 %.
Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti Českého statistického úřadu (ČSÚ), v tiskové zprávě uvedl: „Kupní síla výdělku učitelů v regionálním školství byla v roce 2023, kvůli nižším nominálním nárůstům a vyšší inflaci v posledních dvou letech, přibližně na stejné úrovni jako v roce 2018.“
„Vracíme se o 6 let zpátky do vyhladovělého školství," uvedl pro Trade-off Martin Kozel, ředitel organizace Učitel naživo a dodal: „Průměrná mzda zahrnuje i mzdy ředitelů a vedoucích pracovníků, takže většina učitelů vidí na výplatní pásce výrazně nižší částky. S vysokoškolským diplomem si jinde vydělají podstatně víc. Kvalita našeho školství tak stojí na srdcařích, kteří zatnou zuby a kvůli dětem pokračují ve své práci. Takhle nevypadá vzdělávání jako priorita, ani strategie pro budoucnost naší země.”
Podle údajů Českého statistického úřadu osm z deseti učitelských pozic vykonávaly ženy. Průměrné hrubé výdělky učitelů na základních a středních školách přesáhly 51 000 Kč měsíčně, zatímco učitelé v mateřských školách vydělávali přibližně o deset tisíc korun méně.
„Zatímco učitelé základních škol v Praze i přes nejvyšší mzdu loni dosáhli na 93 % průměrné hrubé mzdy pražských zaměstnanců, v Karlovarském kraji představovala mzda učitelů základních škol 129 % průměrné mzdy v kraji,“ dodala Helena Chodounská z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Nejvyšší průměrnou mzdu na základních školách měli učitelé v Praze (53 400 Kč), zatímco nejméně vydělávali učitelé v Moravskoslezském kraji (50 300 Kč).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.