Ministerstvo zdravotnictví zahájilo ambiciózní program na podporu vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků. V období 2026–2037 do něj zamíří celkem 12,815 miliardy korun. Cílem je navýšit kapacity veřejných vysokých škol pro obory jako všeobecná sestra, dětská sestra, zdravotnický záchranář, porodní asistentka, radiologický asistent či nutriční terapeut. Již letos v přípravné fázi bylo uvolněno 200 milionů korun.
„Ačkoliv máme v evropském srovnání relativně vysoký počet zdravotníků, struktura personálu se mění. Reagujeme proto včas – s jasným plánem, financováním i podporou partnerů. Jestli chceme do budoucna udržet dostupnost a kvalitu zdravotní péče, musíme mít dostatek vzdělaných a motivovaných lidí. Tento program přináší konkrétní kroky, jak toho dosáhnout,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Program umožní vysokým školám přijmout nejméně o 20 % více studentů, posílit výukové zázemí a rozšířit akademický tým. Součástí balíčku jsou také kroky ke zlepšení prostupnosti studijních programů, racionalizaci specializačního vzdělávání a digitalizaci administrativy.
Podle zástupců vysokých škol a ÚZIS jde o strategický krok ke stabilizaci personálních kapacit ve zdravotnictví, zejména s ohledem na stárnutí populace. Klíčovými partnery programu jsou kromě ministerstva také rektoráty, odborné společnosti a poskytovatelé zdravotních služeb.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám