Americký biotechnologický startup Colossal Biosciences Inc. zaujal svět ambiciózním cílem – oživit vyhynulé druhy zvířat, jako jsou pták dodo, tasmánský tygr nebo mamut srstnatý. Tento odvážný projekt přitáhl investory natolik, že firma nedávno získala další finanční injekci ve výši 200 milionů dolarů. Hodnota společnosti tak vzrostla na 10,2 miliardy dolarů, což je více než šestinásobek její hodnoty před dvěma lety. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Pod vedením spoluzakladatele a CEO Bena Lamma se společnost soustředí na využití DNA a genomiky k oživení těchto ikonických druhů. Klíčovým projektem je vytvoření mláděte mamuta srstnatého, které by mělo být na svět přivedeno za pomoci náhradní sloní matky do roku 2028. Tento krok zahrnuje úpravy genů získaných z dochovaných vzorků mamutí DNA.
„Nebudeme postupovat dál, dokud nebudou genomy dokonalé,“ řekl Lamm a zdůrazňuje pečlivý přístup týmu, který se aktuálně nachází ve fázi úprav buněk.
Projekt vyvolává představy o Jurského parku v realitě, Colossal však zdůrazňuje především ekologické cíle firmy. Návrat vyhynulých druhů má pomoci obnovit rovnováhu ekosystémů, zvýšit biodiverzitu a podpořit ochranu dalších zvířat. Skeptici však varují před výzvami spojenými s dnešním změněným klimatem, úbytkem přirozených stanovišť a narůstajícím počtem invazivních druhů. Colossal Biosciences tvrdí, že vytvořená zvířata budou žít v rozsáhlých bio-bezpečných rezervacích pod přísným dohledem.
Od svého založení v roce 2021 společnost Colossal přitáhla nejen finanční prostředky, ale i pozornost slavných investorů, včetně Paris Hilton a organizace In-Q-Tel, spojené se CIA. Investoři věří, že vedle projektu de-extinkce má startup obrovský potenciál v dalších oblastech. Colossal již například založil dvě dceřiné společnosti: Breaking se zaměřuje na degradaci plastového odpadu a Form Bio Inc. vyvíjí výpočetní software.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.