Počasí dnes5 °C, zítra5 °C
Pondělí 6. ledna 2025  |  Svátek má Tři králové
Bez reklam

Voda na Olomoucku se vrací zpět do rukou měst a obcí. Smlouva s francouzskou Veolií na jaře skončí

Vodovody a kanalizace na Olomoucku se po pětadvaceti letech vrací do rukou měst a obcí. Letos na jaře vyprší smlouva s francouzským koncernem Veolia a provozování vodárenské infrastruktury ve třicítce obcí a měst opět převezmou samosprávy. Slibují si od toho, že zisk zůstane v regionu.

Téměř třicítku obcí na Olomoucku se 7500 odběrnými místy, což představuje 35 tisíc obyvatel, nyní zásobuje vodou Moravská vodárenská, která patří pod francouzskou Veolii. Od dubna po skončení smlouvy provoz vodovodů a kanalizací převezmou města a obce prostřednictvím Vodohospodářské společnosti Olomouc.

"Od prvního dubna se staneme faktickým dodavatelem pitné vody a v některých obcích i provozovatelem čistíren odpadních vod. Našim cílem je zajistit bezproblémové převzetí vodohospodářské infrastruktury a spolehlivě dodávat vodu lidem žijícím téměř ve třiceti obcích na Olomoucku," sdělil ředitel Vodohospodářské společnosti Olomouc Tomáš Kučera.

Odběratelů se změna přímo nedotkne, potrubí a vodoměry zůstanou beze změn, lidé však budou muset podepsat nové smlouvy.

"Tato změna se týká i Velké Bystřice. Jako akcionář bude naše obec dohlížet na to, aby vodárenská infrastruktura byla Vodohospodářskou společností Olomouc spravována řádně a bez odstávek či poruch. Budoucí zisk z hospodaření zůstane přímo v regionu, a může tak být efektivně reinvestován do oprav a dalšího rozvoje vodovodní a kanalizační sítě," slíbil například starosta Velké Bystřice Marek Pazdera.

Stanovisko dosavadního provozovatele vodárenské infrastruktury Moravské vodárenské není k dispozici, během dneška se ho nepodařilo získat.  

Odběratelé vody budou muset s VHS Olomouc podepsat nové smlouvy. Podle tiskové zprávy budou mít lidé několik možností. Vedle elektronického podpisu bude možné smlouvy uzavřít na připravovaných informačních setkáních v obcích. Veškeré informace jsou na webu VHS Olomouc, od ledna bude mít společnost v provozu dvě zákaznická centra, informace budou mít k dispozici také obce a města.

Co bude provozovat VHS Olomouc od 1. dubna
Vodovody

Benkov (část Uničova), Brníčko (část Uničova), Bystrovany, Dolní Sukolom (část Uničova), Domašov na Bystřicí, Hlubočky, Horka nad Moravou, Horní Loděnice, Horní Sukolom (část Uničova), Hraničné Petrovice, Hynkov (část Příkaz), Jívová, Kovákov (část Mrsklesů), Křivá (část Dlouhé Loučky), Lhota nad Moravou (část Nákla), Mariánské Údolí (část Hluboček), Mezice (část Nákla), Náklo, Nová Dědina (část Uničova), Přáslavice, Renoty (část Uničova), Skrbeň, Střelice (část Uničova), Střeň, Troubelice, Uničov, Valšův Dvůr (část Dlouhé Loučky), Velká Bystřice, Želechovice
Kanalizace
Brníčko (část Uničova), Dolní Sukolom (část Uničova), Hlubočky, Horní Sukolom (část Uničova), Mariánské Údolí (část Hluboček), Nová Dědina (část Uničova), Uničov, Troubelice

Foto Vodohospodářská společnost Olomouc

Štítky voda, provozování, vodovody, kanalizace, smlouva, konec, města, obce, Olomoucký kraj, Uničov, Veolia, Olomouc, Hlubočky, Náklo, Velká Bystřice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Voda na Olomoucku se vrací zpět do rukou měst a obcí. Smlouva s francouzskou Veolií na jaře skončí  |  Regiony  |  Zprávy  |  Trade-off – ekonomické zpravodajství

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.