Projekt na výstavbu nové spalovny odpadu ZEVO v Písku bude pokračovat. Zastupitelé tak rozhodli po zhruba čtyřhodinové debatě, do které se zapojilo mnoho píseckých občanů. Spalovna, která je společným projektem Písku a Strakonic, má vyřešit likvidaci odpadů obou měst i okolních obcí a nahradit uhelné kotle v písecké teplárně.
Písečtí zastupitelé na svém zasedání ve čtvrtek 5. prosince odsouhlasili pokračování přípravných prací pro projekt výstavby spalovny odpadu ZEVO v blízkosti písecké teplárny. Spolu s tím schválili také zápůjčku devíti milionů korun společnosti ZEVO Písek na další práce související s projektovou přípravou. Dosud přípravné práce stály zhruba pět milionů korun.
Hlasování předcházela zhruba čtyři hodiny dlouhá diskuse, do které se kromě zastupitelů zapojilo také mnoho píseckých občanů. Ti projekt většinou kritizovali. Obávají se možných zdravotních rizik, zvýšené dopravy nebo finančních dopadů pro město.
„ZEVO Písek nemá podporu veřejnosti a já nesouhlasím s tím, abychom se do podobného projektu pouštěli, když nemáme dostatek informací. V kraji vzniká několik podobných projektů a není žádná záruka, že zde bude dost odpadů pro všechny,“ sdělila na zastupitelstvu jedna z občanek.
Další občané ve svých připomínkách zmiňovali například obavy z negativního dopadu spalovny na lidské zdraví a okolní přírodu, která by se poničila už jen výstavbou zařízení. „ZEVO je finanční sebevražda. U podobného projektu byste měli vyhlásit referendum,“ požadovala další z občanek města. Tuto možnost však zástupci města dříve odmítli kvůli časové náročnosti takového kroku.
„ZEVO nám řeší dva problémy najednou – kam s odpadem po roce 2030, kdy bude zakázáno skládkování, a náhradu uhelného kotle,“ hájila projekt při své úvodní řeči místostarostka Petra Trambová (Pro Písek).
Podporu má projekt i u starosty města Michala Čapka (ANO). „Je lepší si odpady vyřešit sám, než být závislý na jiném subjektu,“ argumentoval před zastupiteli, kteří navrhovali využívat jedno z dalších podobných zařízení, která v Jihočeském kraji vznikají.
„Jsme jednička v třídění, odpadu produkujeme velice málo, tak proč ho neodvezeme do Vráta,“ komentoval projekt opoziční zastupitel Marek Anděl (Písek srdcem a rozumem).
Koaliční zastupitelé však své kolegy uklidnili s tím, že současné hlasování se týká pouze přípravné fáze projektu. Písecké ZEVO již má kladné posouzení EIA a přislíbenou dotační podporu 1,3 miliardy korun. Nyní je potřeba vypracovat projektovou dokumentaci, získat stavební povolení a najít zhotovitele stavby. Zástupci města také musí jednat s bankami o možnosti úvěru ve výši 800 milionů korun, který má výstavbu spalovny financovat. Celkové náklady na výstavbu ZEVO Písek by měly být 2,1 miliardy korun.
Vyřešením těchto věcí se podle zástupců města odpoví na mnoho otázek, které nyní tíží opozici i občany města. „Za dva roky příprav jsme nedostali odpověď na většinu našich otázek a já opravdu pochybuji, že za příštích 12 měsíců se to podaří změnit,“ vyjádřil svou skepsi koaliční zastupitel Aleš Chalupa (ANO).
V roce 2025 dostanou zastupitelstva měst Písek a Strakonice ke svému schválení celý projekt ZEVO Písek, včetně konečného výběru zhotovitele stavby, schválení smlouvy s vybraným zhotovitelem a návrhu úvěrové smlouvy s vybranou bankou. Výstavba spalovny by mohla začít na konci roku 2026. Fungovat by měla ve zkušebním provozu v roce 2029.
Spalovna ZEVO Písek by měla ročně spálit 50 000 tun směsného komunálního odpadu, objemného odpadu a dalších odpadů vhodných k energetickému využití. Kromě Písku a Strakonic by do spalovny dovážely odpad Milevsko, Blatná, Vodňany a Horažďovice. Převážná část produkovaného tepla by mířila do systému centrálního zásobování teplem, na ohřev vody a pro výrobu elektrické energie.
V Jihočeském kraji připravuje stavbu zařízení pro energetické využití komunálního odpadu také společnost C-energy v Plané nad Lužnicí, která vyrábí teplo pro obce na Táborsku a elektřinu. Spalovat bude až 50 000 tun ročně. Další zařízení chce postavit Teplárna České Budějovice ve Vrátu s roční kapacitou až 160 000 tun odpadu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.