Spojené království definitivně uzavřelo kapitolu provozu samohybných houfnic AS-90. Všechny tyto dělostřelecké systémy byly převedeny Ukrajině – některé v bojeschopném stavu, jiné jako zdroj náhradních dílů. O úplném vyřazení systému AS-90 z britské armády informoval web Army Technology. Britská armáda tak přechází na nový arzenál, včetně spolupráce s Německem na vývoji moderního systému RCH 155.
Spojené království ukončilo provoz všech samohybných houfnic AS-90 ve výzbroji své armády a kompletní zásobu těchto systémů předalo Ukrajině. Tento krok oficiálně potvrdila vláda a podle aktuálně známých údajů bylo dodáno přibližně 68 kusů dělostřelecké techniky ve třech etapách.
První transfer proběhl v roce 2023, kdy bylo předáno 32 houfnic AS-90. V dubnu 2024 následovala další dodávka, čímž počet stoupl na 50 kusů. Třetí a dosud poslední vlna byla oznámena v září 2024, kdy bylo do Ukrajiny posláno dalších 16 jednotek. Od února 2024 tak bylo potvrzeno celkem 34 nových dodávek.
Předané houfnice byly různého technického stavu. Některé zůstaly plně bojeschopné, jiné budou sloužit jako zdroj náhradních dílů pro opravu a udržení provozu nasazených jednotek. Přestože se přesný počet ne vždy shoduje, trend je zřejmý – Velká Británie zcela vyklidila své sklady AS-90.
„Britská armáda již dále neprovozuje samohybné houfnice AS90 ráže 155 mm,“ potvrdil portál Army Technology s tím, že jedinou zbývající dělostřeleckou kapacitou tohoto typu v britské výzbroji je nyní malá flotila čtrnácti systémů Archer.
Ještě před touto sérií transferů bylo známo, že Spojené království disponovalo přibližně 80 kusy AS-90. Zbývající přibližně padesátka kusů byla předmětem spekulací, přičemž vláda dlouho nekomentovala jejich budoucí osud. Nyní je zřejmé, že i tyto systémy byly postupně předány Ukrajině.
Houfnice AS-90 je britského původu a byla navržena pro pětimístnou posádku. Je vyzbrojena 155mm kanónem (39 ráží) a doplňkově kulometem ráže 12,7 mm nebo 7,62 mm. Vozidlo váží 45 tun, dosahuje maximální rychlosti 55 km/h a má dojezd přibližně 370 km. Je vybaveno nočním viděním, ochranným systémem proti zbraním hromadného ničení (NBC), klimatizací, systémem detekce a potlačení požáru, plnohodnotnou navigací a automatizovaným systémem zaměřování. Ochranu zajišťuje pancéřování proti střepinám a palbě z ručních zbraní. Rozměry houfnice činí 9,90 m na délku, 3,40 m na šířku a 3,00 m na výšku. Systém byl dosud provozován Spojeným královstvím a Ukrajinou.
V rámci přechodu na modernější techniku Spojené království v roce 2024 oznámilo spolupráci s Německem na vývoji nové samohybné houfnice RCH 155. Tento systém bude založen na vozidle Boxer, které je aktuálně zaváděno do výzbroje britské armády, a bude vybaveno bezosádkovou věží s kanónem ráže 155 mm.
Archer (FH77BW L52 / Artillerisystem 08) je 155mm kolová samohybná houfnice s vysokou úrovní automatizace, postavená na upraveném podvozku Volvo A30D s konfigurací 6×6. Systém dokáže zahájit palbu i opustit palebné postavení do 20 sekund. Automatizované nabíjení umožňuje vystřelit až 21 ran během tří minut, přičemž houfnice pojme 21 kusů 155mm munice a 126 hnacích náloží. Podporuje střelbu širokou škálou standardní NATO munice, včetně přesně naváděné Excalibur (dolet přes 50 km) a kazetové munice BONUS proti obrněným cílům (dolet až 35 km).
Obsluhu tvoří 1 až 4 vojáci operující z obrněné kabiny s ochranou proti střepinám, minám a CBRN hrozbám. Výzbroj může být doplněna o dálkově ovládanou zbraňovou stanici (RWS) s kulometem ráže 12,7 mm nebo 40mm granátometem. Archer disponuje digitálním řízením palby, navigací pomocí systému INS s GPS a komunikačními prostředky pro přenos hlasu i dat. Díky mobilitě dosahuje rychlosti až 90 km/h a dojezdu 800 km, přičemž jej lze přepravovat po železnici, moři i letecky (např. letouny C-17 nebo A400M). Vozidlo je vybaveno run-flat pneumatikami a umožňuje horizontální natáčení hlavně v rozsahu -85° až +85°, s výškovým dosahem 10,4 metru.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
tak se přidávám k Anglánům a posílám příspěvěk 1968 K na houfnice pro chrabrou ukrajinskou armádu.