Poslanci zamítli možnost připlácet si za komfortnější péči i pomůcky, návrh narazil na odpor opozice

Autoři | Foto Pixabay

Poslanecká sněmovna zamítla návrh na umožnění částečných příplatků pacientů za kvalitnější zdravotní péči a pomůcky. Pozměňovací návrh skupiny poslanců ODS a TOP 09 včetně ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který měl zavést princip známý jako nadstandardy, neprošel kvůli nesouhlasu opozice a části vládního hnutí STAN. Návrh měl být součástí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která nově rozšiřuje možnosti pojišťoven v oblasti podpory prevence.

Pro návrh hlasovalo 48 ze 172 přítomných poslanců, proti bylo 80. Podporu získal především od zástupců ODS, TOP 09 a jednotlivých poslanců KDU-ČSL, zatímco hnutí STAN se připojilo k opozici a návrh nepodpořilo. Podle zamítnuté úpravy měly zdravotní pojišťovny i nadále hradit základní variantu péče nebo pomůcek, jak je tomu dosud. Pacienti by však měli možnost uhradit rozdíl za dražší verzi. Neschválením návrhu zůstává v platnosti současný systém, kdy si pacient veškerou nadstandardní péči platí z vlastních prostředků.

Zavedení příplatků podle kritiků představovalo riziko postupné komercionalizace a privatizace zdravotnictví. Poslankyně Karla Maříková (SPD) uvedla, že by tím došlo k narušení rovnosti v přístupu k péči. Poslanec Kamal Farhan (ANO) varoval před zpoplatněním zdravotních služeb a nedostatečným vymezením hrazených a nehrazených položek. Ministr Válek návrh hájil s tím, že obdobný systém úspěšně funguje v řadě evropských zemí.

Předkladatelé zdůrazňovali, že úprava nezasahuje do garantovaných nároků pacientů a nenarušuje rovnost v přístupu ke zdravotní péči. Plně hrazená by byla odpovídající varianta péče či pomůcek, kterou lékař označí a doporučí jako nejvhodnější. Doplatky měly být možné pouze za varianty, které by nabízely například vyšší komfort nebo estetickou hodnotu, nikoli vyšší účinnost léčby. 

Poskytovatelé zdravotní péče by podle návrhu nesměli upřednostnit pacienty platící za nehrazené varianty, přičemž za porušení tohoto pravidla měla hrozit pokuta až do výše jednoho milionu korun.

Podobný princip rozlišování péče na standardní a nadstandardní byl již v minulosti součástí legislativy. Přibližně před dvanácti lety však Ústavní soud zrušil zákon prosazený tehdejším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09), který umožňoval rozdělit zdravotní služby na základní a ekonomicky náročnější. Pojišťovny tehdy hradily levnější variantu, zatímco pacient doplácel rozdíl. 

Současní předkladatelé návrhu zdůrazňovali, že se nejedná o zavedení kvalitnější nebo účinnější péče za příplatek, rozdíl mezi plně hrazenou a doplatkovou variantou podle nich nespočívá v efektivitě léčby.


 

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky pacient, zdravotnictví, vláda, opozice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.