Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že minimální hranice pro výdaje na obranu budou dosažená 2 % HDP s tím, že reálným cílem pro příští roky je dosažení 3 %. Tato slova přicházejí v reakci na výzvu nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který by si u členských zemí NATO představoval výdaje na obranu na úrovni 5 % HDP. Tento skok by dle analytiků znamenal navýšení o 250 miliard korun ročně, což by nejen zatížilo rozpočet, ale také vyžadovalo efektivní využití těchto prostředků.
Fiala uvedl, že 2 % HDP budou minimem, ale debata o vyšších výdajích na obranu je otevřená. Některé země již dávají 4 % a Česko nebude proti diskusi o postupném navýšení. „Pokud bude docházet k nějakému navýšení toho závazku, tak to nepochybně nebude z roku na rok, ale bude to navýšení postupné," sdělil premiér.
Odborníci oslovení ČTK upozorňují, že financování obranných výdajů na dluh není dlouhodobě udržitelné, což by znamenalo nutnost šetřit jinde nebo zavést vyšší daně. Současný konsolidační balíček vlády ve výši 150 miliard korun by pro splnění požadavků nestačil, a bylo by potřeba přistoupit k razantnějším opatřením.
Zvyšování obranných výdajů je klíčové, ale podle expertů je nezbytné jej postupně rozplánovat, aby bylo možné přizpůsobit logistiku a výrobní kapacity. Česká ekonomika by na procesu zvýšení výdajů mohla výrazně profitovat, protože značná část vojenského vybavení by mohla být vyrobena domácími firmami, což by podpořilo konjunkturu. České společnosti by mohly získat i podíl na subdodávkách pro evropský obranný sektor.
Závazek NATO na výdaje na obranu ve výši 2 % HDP není splněn všemi členskými státy, česká vláda však oznámila, že pro loňský rok tento cíl splnila. Konečné ověření výdajů a jejich uznání bude mít NATO, výsledky by měly být známy ve druhém čtvrtletí.
Podle bývalého generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga k dosažení cíle 2 % HDP na obranu v loňském roce směřovalo minimálně 23 členských států z 32. Spojené státy přitom na vojenské výdaje vynakládají přibližně 3,4 % svého HDP.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.