Jižní Korea se ocitla ve víru politické krize, která může vyústit v další dramatické střety. Šéf ochranky jihokorejského prezidenta Park Chong-jun v neděli prohlásil, že nebude spolupracovat na zatčení prezidenta Jun Sok-jola, který byl obviněn ze vzpoury. Informovala o tom agentura Reuters.
Zatykač na Juna, jehož platnost vyprší v pondělí o půlnoci, se stal předmětem intenzivní právní diskuse. Napětí se vystupňovalo poté, co soud v Soulu odmítl stížnost prezidentových právníků, kteří tvrdili, že zatykač je nelegitimní. „Zdržte se, prosím, urážlivých výroků, že prezidentská bezpečnostní služba byla zredukována na soukromou armádu,“ uvedl Park v prohlášení s tím, že ochranka po 60 let zajišťovala bezpečnost všem prezidentům bez ohledu na jejich politickou příslušnost.
Důvodem pro zatčení prezidenta je jeho neúspěšný pokus vyhlásit 3. prosince stanné právo, což v zemi vyvolalo politický chaos. Po impeachmentu parlamentem byl prezident suspendován a nyní čeká potvrzení rozhodnutí Ústavního soudu. Jun do té doby zůstává formálně prezidentem, nicméně je zbaven pravomocí.
V pátek se prezidentská bezpečnostní služba spolu s armádními jednotkami postavila proti pokusu o zatčení prezidenta. Šestihodinový střet s vyšetřovateli poukázal na hluboké rozdělení v zemi. Během incidentu nedošlo k násilnostem, nicméně vstup do domu korejského prezidenta blokovalo zhruba 200 příslušníků bezpečnostních složek.
Právníci prezidenta označili zatykač za protiústavní, protože protikorupční úřad (CIO), jenž vede vyšetřování, podle jihokorejských zákonů nemá pravomoc řešit případy spojené s obviněními ze vzpoury. V nedělním prohlášení právníci oznámili, že podají žalobu na šéfa CIO Oh Dong-woona a jeho tým kvůli údajně nelegálnímu pokusu o prosazení zatykače.
Situace v Jižní Koreji zůstává nejistá a její další vývoj může mít dalekosáhlé důsledky nejen pro zemi samotnou, ale i pro mezinárodní vztahy v regionu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.