Česká zbrojovka dodá armádě ruční zbraně v hodnotě až 4,26 miliardy korun

Autoři | Foto Wikimedia Commons, 1GNC Münster

Ministerstvo obrany bude pokračovat ve spolupráci s tradičním českým výrobcem a od České zbrojovky nakoupí ruční zbraně v hodnotě až 4,26 miliardy korun. Armádě budou dodány pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety a pistole včetně příslušenství, a to jako součást rámcové dohody, která umožní nákup podle aktuálních potřeb a finančních možností. Se zakázkou souhlasilo Kolegium ministryně obrany, přičemž návrh bude nyní předložen vládě.

Ministerstvo obrany pokračuje ve spolupráci s Českou zbrojovkou, se kterou v uplynulých 15 letech uzavřelo dvě smlouvy na pořízení zbraní a příslušenství v celkové hodnotě přibližně šest miliard korun. Tyto dodávky zahrnovaly několik desítek tisíc zbraní, čímž armáda získala výzbroj v ráži NATO.

Ministerstvo obrany pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety CZ GL 40 mm a pistole CZ P-10 C spolu s příslušenstvím, jako jsou optoelektronické zaměřovače, denní a noční optika, laserové zaměřovače, soupravy náhradních dílů, zbrojířské soupravy, pouzdra a obaly. Celková částka 4,26 miliardy korun bez DPH nemusí být plně vyčerpána, protože zbraně budou nakupovány v rámci dílčích veřejných zakázek podle aktuálních potřeb.

Zakázka bude realizována formou rámcové dohody, což umožní Ministerstvu obrany nakupovat zbraně dle aktuálních potřeb a finančních možností. Dohoda s českým výrobcem bude uzavřena na období 2025 až 2031, přičemž plánovaný podpis smlouvy se očekává v létě.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na sociální síti X uvedla, že od svého nástupu do funkce na konci roku 2021 uzavřelo ministerstvo obrany s českými firmami více než 42 000 zakázek v celkové hodnotě přibližně 160 miliard korun. „Podpora domácího průmyslu je důležitá jak z hlediska ekonomického přínosu, tak kvůli rozvoji jeho kapacit a schopností pro případnou krizovou situaci. Proto co doma umíme vyrobit, nenakupujeme jinde,“ uvedla Černochová.

U každého nákupu ze zahraničí se zároveň snaží o maximální zapojení českých společností do subdodávek. Například u nákupu nových obrněných vozidel BVP CV90 je podíl českých firem zajištěn na více než 40 procentech, u letounů F-35 se jejich podíl pohybuje kolem 15 miliard korun.

Ministryně Černochová zdůraznila, že pokračující spolupráce s českým výrobcem, který patří mezi deset největších světových producentů těchto zbraní, je přirozeným krokem. Zástupce náčelníka generálního štábu Pavel Lipka doplnil, že pořízení zbraní je nezbytné pro dokončení přezbrojení armády a nahrazení zbraní, jejichž životnost se blíží konci.

Kolegium ministryně obrany je poradní kolektivní orgán, který tvoří náměstci, státní tajemník, vrchní ředitelé sekcí, další ředitelé, náčelník generálního štábu a jeho zástupci, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky a ředitel Vojenského zpravodajství, hodnotí na základě podkladů výběr dodavatele před podpisem smlouvy, čímž zajišťuje, že rozhodnutí není učiněno jednotlivcem.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky armáda, zbraň, ruční zbraň, Ministerstvo obrany České republiky, Jana Černochová, příslušenství, Česká zbrojovka Uherský Brod, ministr obrany, CZ BREN 2, NATO

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.