Ačkoliv jsou pojistné podvody trestné a mohou viníkům přivodit až desetiletý pobyt za mřížemi, jejich počet v Česku roste. Z materiálů České podnikatelské pojišťovny (ČPP) i České asociace pojišťoven (ČAP) vyplývá, že fantazie některých klientů nezná hranic a jejich snaha „vytěžit maximum“ z pojistných událostí někdy připomíná scénáře absurdních komedií.
Z archivů ČPP vyplývá, že některé pokusy o podvod překračují hranici absurdity. Mezi nejzajímavější případy patří například klient, který nahlásil dopravní nehodu údajně způsobenou oslněním sluncem. Policie však během vyšetřování zjistila přítomnost alkoholu v krvi. Řidič se bránil tvrzením, že alkohol absorboval poté, co se mu při nehodě rozbily lahve se slivovicí, které převážel v autě. Další bizarní případ se týkal ženy, která nahlásila odcizení všech dveří, sedadel a volantu z vozidla, čímž vznikla škoda ve výši 900 tisíc korun. Vyšetřování však odhalilo, že auto předtím prodala a škodu si zcela vymyslela.
Kuriózní škody se nevyhýbají ani přírodním živlům. Jedna klientka například nahlásila poškození vozu stavebním kolečkem, které se mělo „samovolně“ rozjet ze svahu. Ukázalo se však, že viníkem nehody byl člen rodiny, který při parkování ztratil kontrolu.
Podle České asociace pojišťoven (ČAP) bylo v roce 2024 prověřeno přes 13 800 podezřelých pojistných událostí. Z toho bylo prokázáno 7 327 případů pojistných podvodů v celkové hodnotě 1,754 miliardy korun – o 5 % více než v předchozím roce. Průměrná výše uchráněného případu činila 239 tisíc korun.
Nejvýraznější nárůst byl zaznamenán u pojištění odpovědnosti, kde vzrostla prokázaná částka o 53 % (z 361 milionů v roce 2023 na 551 milionů Kč v roce 2024). U pojištění vozidel byl nárůst 19 %, z 408 na 485 milionů Kč.
Podle Michala Vlka, bezpečnostního ředitele ČAP, se stále častěji objevuje nový typ pojistného podvodu: navyšování reálné škody během likvidace. „Současným trendem není jen fingovaná nehoda nebo zinscenované vloupání, ale čím dál více se objevují případy navyšování škody v průběhu likvidace pojistné události," sdělil Vlk pro Trade-off.
Nejedná se o to, že by k pojistné události nedošlo, ale že se z pojistné události snaží podvodníci ‚vytěžit maximum‘.“
Pojišťovny na tyto snahy reagují zpřísněním kontrolních procesů. Využívají moderní technologie jako umělou inteligenci, strojové učení nebo mezioborovou spolupráci. Tyto nástroje umožňují odhalit podvodné jednání dříve, než dojde k vyplacení pojistného plnění.
„I když se někdo nedopouští násilí, stále se jedná o trestný čin,“ upozorňuje tisková mluvčí ČPP Renata Čapková. Dodává, že pachatelé bývají často v tíživé finanční situaci – řeší exekuce, insolvenci nebo osobní problémy. Nicméně jejich jednání může vést nejen k vězení, ale i k záznamu v systémech, který jim v budoucnu znemožní uzavření nového pojištění.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám