Podle červnového průzkumu STEM vyjadřuje 42 % Čechů v produktivním věku obavy ze ztráty zaměstnání. Nejvíce se nezaměstnanosti obávají mladí lidé ve věku 18–29 let a osoby v předdůchodovém věku, zatímco mezi špatně finančně zajištěnými respondenty dosahuje míra obav až 66 %. Přestože celková míra nezaměstnanosti v květnu činila pouze 2,8 %, počet uchazečů meziročně vzrostl o 43 tisíc a letos se neprojevuje obvyklý sezónní pokles.
Ochota pracovat za nižší mzdu v případě hrozící nezaměstnanosti nadále klesá – aktuálně ji vyjadřuje 54 % respondentů, nejméně v historii výzkumu. Naproti tomu 88 % dotázaných by bylo ochotno přijmout práci v jiném oboru, zatímco stěhování za prací do jiného kraje zvažuje pouze 36 %. Výsledky ukazují preferenci změny profese před geografickou mobilitou.
„Finanční situace českých domácností se v posledních letech nevyvíjela příznivě, zároveň nevybízí k velkému optimismu ani současná geopolitická situace. Ochota nastoupit do jiné práce za nižší mzdu tak nadále klesá, protože si další pokles příjmů nemohou Češi a Češky jednoduše dovolit,“ uvedla Kateřina Duspivová, analytička STEM.
Rigidita trhu práce komplikuje uplatnění některých skupin, zejména žen po rodičovské dovolené či osob se zdravotním omezením. Klíčovými faktory pro zvýšení zaměstnanosti zůstávají flexibilní pracovní podmínky a dostupnost dopravy. STEM provádí průzkumy na reprezentativním vzorku obyvatel pravidelně od roku 1993.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám